Eple- og hveteølsorbet med hveteølkokte pærer
Foto: Isidor Åstrøm

Eple- og hveteølsorbet med hveteølkokte pærer

Epler og øl med hveteølkokte pærer må du prøve. En dessert eller en forfriskning alle vil sette pris på.

Fremgangsmåte

  1. Skrell pærene, skjær av bunnen og behold stilken. Legg pærene i litt vann med litt sitron for at de ikke skal bli brune.
  2. Hell ølet i en kjele sammen med saft og finrevet skall av sitronen. Del vaniljestangen på langs og skrap ut frøene, ha dem i kjelen sammen med vaniljestangen, sukker og kanel.
  3. Kok opp og legg i pærene. La koke til pærene er lett møre, men fremdeles litt harde i midten. La pærene avkjøle i laken.
  4. Sorbet:
  5. Bland alle ingrediensene i en kjele og kok opp. La det avkjøles helt og kjør røren i en ismaskin.
  6. Dersom du ikke har en ismaskin, heller du sorbetrøren i en bolle og setter den i fryseren. Rør jevnlig i sorbeten under innfrysing slik at den ikke nåler seg.
  Servering:
Legg litt av laken fra pærene midt på en tallerken, med finskåren pære og en spiseskje crème fraîche på toppen. Sorbet legges ved siden av og pyntes med finstrimlet limeskall.
 
Oppskriften er hentet fra boken Øl med kniv og gaffel - det handler om smak av Sigrid Strætkvern som er finalist til Beste norske kokebok 2009.
 

Sendt inn av Sigrid Strætkvern

Drikke som passer til denne oppskriften

  • Norge
    Norge
    Volum: 0.75 l Pris: 199.90 kr Basisutvalget
    90 POENG
  • Norge
    Norge
    Volum: 0.75 l Pris: 189.90 kr Bestillingsutvalget
    88 POENG
  • Belgia
    Belgia
    Volum: 0.33 l Pris: 46.70 kr Uten utvalg
    86 POENG
  • Belgia
    Belgia
    Volum: 0.33 l Pris: 50.80 kr Uten utvalg
    86 POENG
  • Belgia
    Belgia
    Volum: 0.33 l Pris: 54.90 kr Basisutvalget
    84 POENG
Forsiden akkurat nå
Corral de la Moreria: Hvor Michelin-mat og flamenco spiller på samme strenger
+

Corral de la Moreria: Hvor Michelin-mat og flamenco spiller på samme strenger

Corral de la Moreria i Madrid er verdens eneste restaurant der flamenco deler scene med en Michelin-stjerne. Og et av 1000 steder du må besøke før du dør. Det var også her John Lennon tilbrakte en hel natt for å lære flamencogitarens mysterier.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik kom Extremadura på den gastronomiske reiseruta
+

Slik kom Extremadura på den gastronomiske reiseruta

Området som har gitt spansk gastronomi pata negra-grisen, har først med Atrio, nå med tre Michelin-stjerner, fått plassen det fortjener.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg
+
Godbiter i pollisten

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg

En chardonnaychampagne er å finne på de 60 + største polutsalgene – perfekt for valentinsdagen den 14. februar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja
+
Ukens vin

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja

Selv om druen er tempranillo og området er Rioja, snakker vi om en hvitvin.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lær mer om hvitvin
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Lær mer om hvitvin

Lær det grunnleggende om hvitvin og smak deg gjennom åtte ulike viner. Dette kurset passer perfekt for nybegynnere, og krever ingen forkunnskaper.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sett i gang å bake: Inviter til bollefest på fastelavn
Guide

Sett i gang å bake: Inviter til bollefest på fastelavn

Ingen fastelavnssøndag uten boller. Bruk derfor oppskriftene og supertipsene du finner her, og du er med på å sikre fastelavnsbollens fremtid.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her