Eplevafler med is og bringebær
Foto: Morten Brun

Eplevafler med is og bringebær

Her får du en oppskrift med vafler med epler i røra. Med iskrem og bær til blir det den reneste festdesserten.

Fremgangsmåte

Bland ingrediensene, med unntak av eplene, til en glatt røre. La røren svelle i minst 20 minutter.

Rett før du steker vaflene river du eplene og blander dem i røren.

Stek vaflene i smurt vaffeljern til de er gylne.

Server vaflene med is og friske bringebær. Dryss gjerne litt ekstra kanel over før servering.

Tips:
Du kan også bruke andre bær fra fryseren, og vil du ha det lettere er både rømme og kesam gode alternativer til iskrem.

Flere oppskrifter med vafler du må prøve

Bli abonnent og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Opplysningskontoret for frukt og grønnsaker

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Denne drinken lyser opp og varme i januarkulda
Ukens drink

Denne drinken lyser opp og varme i januarkulda

Er du ekstra dristig gir du den et dryss av chilipulver, men malt ingefær og en kanelstang gir også god kryddervarme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

100 viner testet: Sniktitt på burgundnyhetene i spesialpolet og noen til
+
Tester

100 viner testet: Sniktitt på burgundnyhetene i spesialpolet og noen til

Det er 2023-årgangen som gjelder og den byr på blandete opplevelser. Det positive er at prisene har stoppet å øke og noen viner er sågar blitt billigere siden forrige årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris
+
Godbiter i pollisten

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris

I dag en doldis i Loire – i hvert fall for den yngre generasjon av chenin-elskere, men disse vinene er fortsatt i det absolutte teten for fascinerende mineralsk tørr chenin blanc.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta
+
Ukens vin

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta

Fra produsenten med det litt uvanlige navnet, kommer en pen håndfull svært vellagete viner i et ytterst gunstig prisleie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Så enkelt lager du biff tartar
Dagens rett
Biff tartar

Så enkelt lager du biff tartar

Det er slett ingen hokus pokus så lenge du har godt kjøtt og tilbehør. Denne retten lager seg nesten selv mens dere spiser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Lisboa har for godt kvittet seg med billigvinstempelet
+

Lisboa har for godt kvittet seg med billigvinstempelet

At Lisboa har fått flere underområder i DOC-klassen, har løftet kvaliteten betydelig. I hvert fall har det medført økt synlighet for en rekke mindre produsenter som lager vin med tydelig terroirkarakter og som respekterer områdets lange tradisjon.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her