Fragilité med blåbær- og bringebærmousse
Dansukker.no

Fragilité med blåbær- og bringebærmousse

Fragilité er en myk marengsterte som sammen med blåbær- og bringebærmousse blir en uimotståelig sommerfavoritt.

Fremgangsmåte

Forvarm ovnen til 150°C.

Rist hasselnøttene i en tørr stekepanne. Legg dem på et håndkle, og gni av så mye skall som mulig. Hakk hasselnøttene i en blender, og tilsett brun farin litt etter litt. Sett til siden.

Stivpisk eggehvitene i en skål. Tilsett deretter sukker, litt om gangen, under pisking. Vend blandingen med hasselnøtter og brun farin i marengsen.

Fordel to tredeler av røren i et jevnt lag på et stekebrett med bakepapir, 40 x 30 cm. Tegn et rektangel, 20 x 30 cm, på et nytt bakepapir, og legg dette på et stekebrett. Fordel resten av røren på dette stekebrettet.

Stek ett brett om gangen nederst i ovnen i ca. 15–20 minutter. Avkjøl bunnene.

I mellomtiden lager du moussen. Kok bærene sammen med 1 dl vann i ca. 5 minutter. Tilsett sukker, og la det koke i 5 minutter til.

Bland maisstivelse med 1–2 ts. vann, og rør det inn i bærkompotten. La det koke i 2–3 minutter. Ta gryten av varmen, og avkjøl helt.

Pisk fløten til et lett skum, og vend den inn i bærkompotten.

Skjær den store hasselnøttbunnen over på midten. Legg en av bunnene på et fat, fordel halvparten av moussen på bunnen, og legg den neste bunnen oppå. Smør et nytt lag mousse på, og legg deretter den tredje bunnen på.

Slik tar du vare på sommerens bær

Her finner du veldig mange kakeoppskrifter

Her får du sært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Dansukker.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Credo på Nasjonalbiblioteket er en unik satsing på matkulturformidling
+

Credo på Nasjonalbiblioteket er en unik satsing på matkulturformidling

Heidi Bjerkans Credo har gjenoppstått i sin tredje og helt nye versjon på Nasjonalbiblioteket i Oslo, hvor formidling av ekte matkultur er hovedmålet – og det for alle budsjetter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

En flaske liebfraumilch til nesten samme pris som for en treliter?
+
Godbiter i pollisten

En flaske liebfraumilch til nesten samme pris som for en treliter?

Ja, det er et dristig påfunn som fortjener oppmerksomhet fordi kvaliteten er av en annen verden.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Beste langhe nebbiolo, like bra som barolo, til halve prisen
+
Godbiter i pollisten

Beste langhe nebbiolo, like bra som barolo, til halve prisen

Når du ikke har råd til barolo eller ikke orker å vente til den blir drikkeklar, er dette et veldig godt alternativ – signert en av de beste.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

37 år gammel hvitvin til uvirkelig pris
+
Ukens vin

37 år gammel hvitvin til uvirkelig pris

Eller en 16 år gammel merlot til samme pris – begge kommer med en spesiell historie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

7 spanske viner til en fristende 5-retters meny med sesongens beste råvarer
Matkurs og vinkurs
Winedinner 26. februar i Oslo

7 spanske viner til en fristende 5-retters meny med sesongens beste råvarer

Den 26. februar kan du bli med på en unik mat og vinopplevelse. Familia Zabala Martinez henter frem 7 deilige viner og Klosteret disker opp med en 5-retters meny.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Smakskraft behøver ikke bety høy alkohol
+
Ukens vin

Smakskraft behøver ikke bety høy alkohol

Med 12 prosent er denne rødvinen beviset at også varmklima-vinområder kan lage en vin med både kraft og friskhet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her