Franske bokhvetepannekaker
Apèritif

Franske bokhvetepannekaker

Franske bokhvetepannekaker eller Galettes som de kalles i Frankrike er like godt til frokost som til lunsj eller en lettere middag. En luksuriøs start på dagen som er enkel å lage til mange.

Fremgangsmåte

Sett stekeovnen til 220C

Smelt 4ss smør i en liten kjele.

Rør sammen egg, melk og salt i en bolle. Rør inn siktet hvetemel, etterfulgt av bokhvetemel og til slutt smeltet smør. 

Varm en stor teflonpanne over middels varme. Pensle pannen med smør og hell ca 1/2 dl pannekakerøre i stekepannen. Tilt pannen frem og tilbake slik at røren fordeler seg jevnt utover pannen. Stek til pannekaken blir stiv og kantene brune, ca 2 minutter. Snu pannekaken forsiktig og stek videre til den andre siden er gyllen, ca 1 minutt. Stek opp resten av røren. (Røren gir 8 pannekaker og du trenger 4 stykk til denne oppskriften.) 

Finn frem to stekebrett og kle dem med bakepapir.  to pannekaker på et stekebrett med bakepapir. Legg to og to pannekaker på hvert stekebrett. Del hver spekeskinkeskive i to og legg dem som en ramme i midten av hver pannekake. Knekk et egg i midten, på hver pannekake. Strø erter og fetaost rundt egget. Krydre med salt og pepper. Bak pannekakene i ovnen til eggehvitene er stive, men plommen fortsatt er myk, 6-8 minutter. Ha pannekakene ut av ovnen og brett hver av kantene inn mot midten. Pensle kantene med smør og topp med friske urter. 

Her finner du flere franske favoritter

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apèritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå

Matprisen 2025: Årets kjøkken er Mortens Kro

Mortens Kro på Gjelleråsen utenfor Oslo har som motto «der maten er go’» - det overbeviste juryen i Matprisen 2025.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Test av beaujolais nouveau 2025: Årets nye vin smaker nok best to uker etter lansering
+
Tester

Test av beaujolais nouveau 2025: Årets nye vin smaker nok best to uker etter lansering

Hvis du har planlagt å smake på den allerede på slippdagen som er 20. november, ikke server den for kald. 2025 er en årgang med tanniner og en viss robusthet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slike chenin blancer tar alle matmessige utfordringer
+
Godbiter i pollisten

Slike chenin blancer tar alle matmessige utfordringer

Savennières er en av vinverdenens skjulte perler som også lagrer veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gresk hvitvin er i vinden – til topp priser
+
Ukens vin

Gresk hvitvin er i vinden – til topp priser

Og disse utgavene fungerer like godt hjemme en høstkveld som i Hellas om sommeren.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Blåskjellene blir ekstra gode med mørkt øl
Dagens rett

Blåskjellene blir ekstra gode med mørkt øl

Glem hvitvin til blåskjellene. Denne oppskriften har mørkt øl i både gryte og glass. Kanskje har du allerede testet juleølet, og har noen skvetter, ja, da får du brukt dem her.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Rekordmange oster i årets VM

Det ble ingen norsk ost i teten av de i alt 5244 påmeldte fra 46 land i årets VM som fant sted i Bern.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her