Franske bokhvetepannekaker
Apèritif

Franske bokhvetepannekaker

Franske bokhvetepannekaker eller Galettes som de kalles i Frankrike er like godt til frokost som til lunsj eller en lettere middag. En luksuriøs start på dagen som er enkel å lage til mange.

Fremgangsmåte

Sett stekeovnen til 220C

Smelt 4ss smør i en liten kjele.

Rør sammen egg, melk og salt i en bolle. Rør inn siktet hvetemel, etterfulgt av bokhvetemel og til slutt smeltet smør. 

Varm en stor teflonpanne over middels varme. Pensle pannen med smør og hell ca 1/2 dl pannekakerøre i stekepannen. Tilt pannen frem og tilbake slik at røren fordeler seg jevnt utover pannen. Stek til pannekaken blir stiv og kantene brune, ca 2 minutter. Snu pannekaken forsiktig og stek videre til den andre siden er gyllen, ca 1 minutt. Stek opp resten av røren. (Røren gir 8 pannekaker og du trenger 4 stykk til denne oppskriften.) 

Finn frem to stekebrett og kle dem med bakepapir.  to pannekaker på et stekebrett med bakepapir. Legg to og to pannekaker på hvert stekebrett. Del hver spekeskinkeskive i to og legg dem som en ramme i midten av hver pannekake. Knekk et egg i midten, på hver pannekake. Strø erter og fetaost rundt egget. Krydre med salt og pepper. Bak pannekakene i ovnen til eggehvitene er stive, men plommen fortsatt er myk, 6-8 minutter. Ha pannekakene ut av ovnen og brett hver av kantene inn mot midten. Pensle kantene med smør og topp med friske urter. 

Her finner du flere franske favoritter

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apèritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Gammel leirkrukketradisjon får nytt liv
+

Gammel leirkrukketradisjon får nytt liv

Bruk av talha er opprinnelig en tradisjon knyttet til underområdet Vidigueira i Alentejo, men leirkrukkene kan brukes over hele Alentejo, såframt reglene følges. Men det finnes motstemmer som ønsker å endre på dette.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

La deg friste til å prøve en ny oppskrift med asparges
Guide

La deg friste til å prøve en ny oppskrift med asparges

I vår kokebok finnes det i alt 180 oppskrifter med asparges, her er et knippe du må prøve.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser
+
Godbiter i pollisten

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser

Klosterwingerte i Markgräferland, sør i Baden, har siden middelalderen da munkene dyrket druer, hatt en egen og høy status.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En slik suppe kommer du til å lage flere ganger
Dagens rett

En slik suppe kommer du til å lage flere ganger

Denne thai-inpirerte suppeoppskriften med svinekjøttboller og glassnudler kommer til å gi mersmak samt et aldri så lite press på kokken til å forske mer i Thailands spennende kjøkken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

De hvite aspargesene fortjener å spille hovedrollen som her med kremet saus og spekeskinke
Dagens rett

De hvite aspargesene fortjener å spille hovedrollen som her med kremet saus og spekeskinke

La det være sagt med en gang: Det er de hvite aspargesene som er de beste. Kokt til perfeksjon er de rett og slett sublime, Og veldig lett å lykkes med.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her