Franske bokhvetepannekaker
Apèritif

Franske bokhvetepannekaker

Franske bokhvetepannekaker eller Galettes som de kalles i Frankrike er like godt til frokost som til lunsj eller en lettere middag. En luksuriøs start på dagen som er enkel å lage til mange.

Fremgangsmåte

Sett stekeovnen til 220C

Smelt 4ss smør i en liten kjele.

Rør sammen egg, melk og salt i en bolle. Rør inn siktet hvetemel, etterfulgt av bokhvetemel og til slutt smeltet smør. 

Varm en stor teflonpanne over middels varme. Pensle pannen med smør og hell ca 1/2 dl pannekakerøre i stekepannen. Tilt pannen frem og tilbake slik at røren fordeler seg jevnt utover pannen. Stek til pannekaken blir stiv og kantene brune, ca 2 minutter. Snu pannekaken forsiktig og stek videre til den andre siden er gyllen, ca 1 minutt. Stek opp resten av røren. (Røren gir 8 pannekaker og du trenger 4 stykk til denne oppskriften.) 

Finn frem to stekebrett og kle dem med bakepapir.  to pannekaker på et stekebrett med bakepapir. Legg to og to pannekaker på hvert stekebrett. Del hver spekeskinkeskive i to og legg dem som en ramme i midten av hver pannekake. Knekk et egg i midten, på hver pannekake. Strø erter og fetaost rundt egget. Krydre med salt og pepper. Bak pannekakene i ovnen til eggehvitene er stive, men plommen fortsatt er myk, 6-8 minutter. Ha pannekakene ut av ovnen og brett hver av kantene inn mot midten. Pensle kantene med smør og topp med friske urter. 

Her finner du flere franske favoritter

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apèritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Noen ganger smaker det helt klassiske aller best - som en reinsdyrstek med viltsaus og hasselbackpoteter
Dagens rett

Noen ganger smaker det helt klassiske aller best - som en reinsdyrstek med viltsaus og hasselbackpoteter

Det finnes knapt noen bedre søndagsmiddag enn nettopp en viltstek - snakk om en perfekt avslutning på uken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene
+
Tester

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene

De er strengt tatt ikke nyheter, men gamle kjenninger som har fått en velfortjent plass i basisutvalget.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen
+
Godbiter i pollisten

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen

Den kommer fra en La Morra-vinmark som skiller seg ut.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris
+
Ukens vin

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris

Deres friskhet, fruktighet og ulik grad av terroiravtrykk gjør dem til supre matviner. Og perfekte til å møte våren med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Prøv denne lettlagete og vårlige lakseretten
Dagens rett

Prøv denne lettlagete og vårlige lakseretten

Dagens oppskrift, Laksepanne med vårløk, har det som skal til for å bli en ny favoritt på middagsbordet. Lettlaget er den også. Ikke minst bærer den bud om vår. 

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Det er lett å se hvorfor Thermenregion kalles Østerrikes Côte d'Or
+

Det er lett å se hvorfor Thermenregion kalles Østerrikes Côte d'Or

Østerrike er ikke kjent for å ha lettsolgte navn på sine vinregioner og druesorter. Men like fullt satses det på å bringe Thermenregion opp og fram i lyset etter mange år i skyggen, uten å måtte bruke sammenligningen med Burgund.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her