Gazpacho på piknik
Foto: Gyldendal

Gazpacho på piknik

Denne suppa er ganske så genial. Du kan ha den iskald på termos som midtpunkt i et piknikmåltid på stranden eller i parken. Men den duger også som varm på en kald vinterdag.

Fremgangsmåte

  1. Bløt brødet i vann og la stå i minst 10 minutter.
  2. Ha tomater, paprika, agurk, løk, hvitløk, olivenolje og brød i en food processor (eller morter!) og kjør til fin puré. Tilsett vann til fin suppekonsistens, men ikke for tynn.
  3. Smak til med eddik/sitronsaft, cummin, salt og pepper. Sett til kjøling i minst en time før du fyller den i en termos eller mugge.
  4.  Server i kopper eller skåler, avhengig av serveringssituasjon med følgende tilbehør:
  5. Tilbehøret: Først det obligatoriske, nemlig brødterninger stekt i olje og hvitløk, finhakket løk, tomatbiter, rød paprika og agurkterninger. Videre oliven av begge kulører, spekeskinke og chorizo eller annen spekepølse i terninger, ost i terninger (gjerne manchego eller pecorino), hardkokt egg i båter, grovhakket mynte, persille og koriander og gjerne noen melonbåter som også fungerer som dessert. Pass på å ha ekstra brød i oppakningen.

Tips: Om du ikke har modne tomater, kan du bruke hermetiske tomater. 1 boks tilsvarer 4 tomater.

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Fortsatt fullt kjøleskap etter helgen? Her finner du 28 løsninger
Guide
Oppskrifter restemat

Fortsatt fullt kjøleskap etter helgen? Her finner du 28 løsninger

Til 17. mai har vi en tendens til å handle inn for mye. Men fortvil ikke, det er nok av oppskrifter som trenger rester.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre
+
Godbiter i pollisten

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre

De kan bli også dine favoritter. Fantastisk champagnevaluta, den vakreste etiketten, på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess
+
Ukens vin

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess

Magnum eller dobbelmagnum med denne rosévinen matcher alt du planlegger på den store dagen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak 10 sommerviner til nydelig grillmat på Kullt
Matkurs og vinkurs
Winedinner 29. mai i Oslo

Smak 10 sommerviner til nydelig grillmat på Kullt

Fredag 29. mai fyrer Kullt opp grillen og serverer en spesialkomponert 5-retters meny og 10 viner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gled familien ekstra i dag med pasta med pølser
Dagens rett

Gled familien ekstra i dag med pasta med pølser

Dagens middagsoppskrift er en sikker vinner i barnefamilier. Den er nemlig superrask å lage og inneholder både pølser og pasta. Den perfekte restemiddag.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her