Gazpacho på piknik
Foto: Gyldendal

Gazpacho på piknik

Denne suppa er ganske så genial. Du kan ha den iskald på termos som midtpunkt i et piknikmåltid på stranden eller i parken. Men den duger også som varm på en kald vinterdag.

Fremgangsmåte

  1. Bløt brødet i vann og la stå i minst 10 minutter.
  2. Ha tomater, paprika, agurk, løk, hvitløk, olivenolje og brød i en food processor (eller morter!) og kjør til fin puré. Tilsett vann til fin suppekonsistens, men ikke for tynn.
  3. Smak til med eddik/sitronsaft, cummin, salt og pepper. Sett til kjøling i minst en time før du fyller den i en termos eller mugge.
  4.  Server i kopper eller skåler, avhengig av serveringssituasjon med følgende tilbehør:
  5. Tilbehøret: Først det obligatoriske, nemlig brødterninger stekt i olje og hvitløk, finhakket løk, tomatbiter, rød paprika og agurkterninger. Videre oliven av begge kulører, spekeskinke og chorizo eller annen spekepølse i terninger, ost i terninger (gjerne manchego eller pecorino), hardkokt egg i båter, grovhakket mynte, persille og koriander og gjerne noen melonbåter som også fungerer som dessert. Pass på å ha ekstra brød i oppakningen.

Tips: Om du ikke har modne tomater, kan du bruke hermetiske tomater. 1 boks tilsvarer 4 tomater.

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Knallbillige viner uten kompromisser
+
Ukens vin

Knallbillige viner uten kompromisser

I januar skal det være lett og lyst. Disse vinene topper på alle områder – og er i tillegg knallbillige - uten å kompromisse med smaken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Magikeren Ted Lemon har laget noen av de mest ettertraktede pinot noirene (også prismessig) blant januarnyhetene
+
Tester

Magikeren Ted Lemon har laget noen av de mest ettertraktede pinot noirene (også prismessig) blant januarnyhetene

De konkurrerer med burgundtopper, men til en annen pris. Mens volumene er bittesmå, er det nok av andre godsaker som lanseres 14, januar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik får hverdagsfisken et ekstra kick
Dagens rett
Sei i krydret tomatsaus

Slik får hverdagsfisken et ekstra kick

Når både kroppen og lommeboka trenger en lettere løsning, finner du den finner her.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gled deg til strålende champagner blant januarnyhetene
+
Tester

Gled deg til strålende champagner blant januarnyhetene

Om du ikke har brukt opp hele boblebudsjettet, er det mange virkelige godbiter blant de 80 nyhetene som er testet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her