Gelékake

Enkel, men god kake for deg som vil servere en frisk, fargerik kake. Bruk eventuelt ferdig sukkerbrød hvis du har dårlig tid.

Fremgangsmåte

Del sukkerbrødet i tre lag. Legg en del av sukkerbrødbunnen på et fat. Dynk bunnen med melk eller juice.

Visp kremfløten til krem. Ta av halvparten av kremen til pynt. Resten av kremen blandes med 5 ss jordbærgelé som legges lagvis på sukkerbrødbunnen som fyll.

Dynk kakelagene etter hvert som de legges på kaken. Smelt resten av geléen i en kjele på svak varme. La den avkjøles, den skal nesten stivne igjen før den helles på kaken.

Sett kanten på en rund kakeform rundt kaken, litt høyt opp. Det er viktig at den er tett slik at geléen ikke renner nedover kaken.

Legg jordbær på toppen av kaken og hell forsiktig over den avkjølte geléen.

Sett kaken kjølig slik at geléen stivner helt før springformen fjernes og kaken pyntes med krem til servering.

Her finner du mange deilige kaker du kan bake

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få ukens kake som nyhetsbrev 

Her får du svært så praktiske kokketips

 

Kilde Apéritif

Forsiden akkurat nå
Drink som skaper ekstra ubehag - det du skal drikke på Halloween-festen
+
Ukens drink

Drink som skaper ekstra ubehag - det du skal drikke på Halloween-festen

Det er Halloween og det er lov å skremme. Men denne skrekkinngytende drinken smaker faktisk godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

By på en lettlaget gresskargryte til årets halloweenfest
Dagens rett
Kjøtt og gresskar som i Sudan

By på en lettlaget gresskargryte til årets halloweenfest

Halloween kan feire på mange måter. Også med å bare lage noe godt av gresskarene som står og frister i butikkene. Har du laget gresskarlykt, kan du bruke innmaten til denne retten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En herlig syrah til høstens første viltmiddag
+
Godbiter i pollisten

En herlig syrah til høstens første viltmiddag

Den er mørk og syrlig i kirsebær- og bjørnebærfrukten, og en arketypisk crozes fra en klassisk årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige
+
Ukens vin

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige

De er riktig så herlige og i tillegg signert en av de virkelige stjernene med en lang historie i dalen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Den indiske vegetarretten Chana masala overbeviser selv den mest kjøtt-tro
Dagens rett

Den indiske vegetarretten Chana masala overbeviser selv den mest kjøtt-tro

Går du for en kjøttfri dag, må du prøv denne indiske kikertretten. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Lag dine egne halloweengodterier
Ukens kake

Lag dine egne halloweengodterier

Disse er ikke spesielt avanserte men både navnet og innsiden er perfekt for den skumleste tiden av året.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her