Gresk lammegryte med  mynte, sitron og feta
Apèritif

Gresk lammegryte med mynte, sitron og feta

Drøm deg bort til varmere strøk sammen med denne greskinspirerte gryteretten.

Fremgangsmåte

Kjør alle ingrediensene til marinaden sammen i en blender eller med en stavmikser til en glatt og jevn marinade. Smak til med salt og pepper. Ha lammekjøttet over i en bolle og hell marinaden over. Dekk med plast og la stå i kjøleskapet i minst 8 timer, opptil et døgn. 

Varm en støpejernsgryte over middels-høy varme. Fisk lammekjøttet ut av marinaden og brun kjøttet i flere omganger. Ha marinaden i gryta sammen med det stekte lammekjøttet og resten av hvitvinen. Kok opp, og skru ned varmen til lavt slik at det hele så vidt koker. Ha på lokk og la trekke i 1,5 time. Ha i poteter og oliven og la trekke i 1 time til.

Når kjøttet er så mørt at det kan rives i biter - fisk det ut med en hullsleiv. Gjør det samme med oliven og poteter. Riv kjøttet i biter. Skru opp varmen og rør inn maizena til sausen er tyknet. Ha kjøtt, poteter og oliven tilbake i gryta. Smuldre fetaost  og dryss mynte og sitronskall over gryta.

Server som den er eller med kokt orzo. 

Flere oppskrifter på lammegryter finner du her

Mange andre deilige retter med lam

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apèritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Å sylte kveite er en super måte å servere fisken som forrett
Dagens rett

Å sylte kveite er en super måte å servere fisken som forrett

Kveite er en fet fisk som det passer godt å koke i en syrlig lake. Fisken får god smak og virker ikke så fet. Det blir derfor en perfekt start på måltidet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Lag en djevelsk god kombinasjon av tequila og solbærsaft
Ukens drink

Lag en djevelsk god kombinasjon av tequila og solbærsaft

Du har kanskje ikke prøvd å blande tequila og solbær før? Vi kan love at det smaker djevelsk godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Skotte skaper magi i «ukjent» spansk vinområde
+
Godbiter i pollisten

Skotte skaper magi i «ukjent» spansk vinområde

Master of Wine Norrel Robertson er mannen og vinene er nå tilgjengelig i Norge.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Skalldyrfest eller bare fisk til middag? Her er vinen du vil drikke
+
Ukens vin

Skalldyrfest eller bare fisk til middag? Her er vinen du vil drikke

Denne alvarinho-klassikeren gjør jobben til så vel skalldyr som til mer eller mindre forseggjorte sjømatretter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ønsk sommeren velkommen med denne kombinasjonen av fisk og rabarbra
Dagens rett

Ønsk sommeren velkommen med denne kombinasjonen av fisk og rabarbra

I denne oppskriften kan du bruke enten makrell eller småørret. Begge smaker sommerlig med dette tilbehøret.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her