Gresskarpai
Foto: Mari Svenningsen

Gresskarpai

Her er en deilig pai med gresskar. Pisket litt krem ved siden av. Følg oppskriften og du blir en helt.

Fremgangsmåte

  1. Ha mel, smør og salt i en matprosessor. Tilsett vann mens maskinen går og kjør til alt har samlet seg til en stor klump.
  2. Pakk deigen i plast og la den hvile i kjøleskapet ca en halv time. Da blir den lettere å kjevle ut.
  3. Smør en stor paiform og trykk paideigen ned i formen. Sett formen kaldt mens du forbereder fyllet.
  4. Skjær gresskaret i terninger og legg det i en kjele. Hell på vann så det dekker og kok gresskaret til det er mørt. Hell av vannet og damp bitene godt. Mos dem så for hånd eller i en matprosessor.
  5. Bland alle ingrediensene til fyllet og rør blandingen glatt. Hell gresskarblandingen i formen og stek paien i 15 minutter ved 220 grader. Skru ned temperaturen til 170 grader og stek videre i ca. 45 minutter.

Tips
For å se om paien er ferdig kan du stikke en kniv ned i fyllet. Sitter det ikke noe igjen på kniven, er paien ferdig. La den stå og hvile litt. Pynt med litt pisket krem og fiken og server resten av kremen ved siden av.

Se alt det gode du kan lage av et gresskar

Flere retter med gresskar

Lyst på en annen pai så se her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Vannmelon er både leskende og svalende og med whisky og litt til får den ekstra dybde
+
Ukens drink

Vannmelon er både leskende og svalende og med whisky og litt til får den ekstra dybde

Denne drinken er suveren om sommeren. Perfekt på grill- eller før den siste fotballfesten denne helga.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Kebab på grillen smaker himmelsk - la deg friste av Şiş köfte - tyrkisk lammekebab med granateple-tzatziki
Dagens rett

Kebab på grillen smaker himmelsk - la deg friste av Şiş köfte - tyrkisk lammekebab med granateple-tzatziki

Şiş köfte er kebab laget av lammekjøttdeig. Dette gjør den både saftig og rik på smak. Prøv den på grillen denne helgen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene
+
Godbiter i pollisten

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene

Gresk vin er i vinden og noen er mer klassiske enn andre. Disse er dessuten knallgode kjøp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme
+
Ukens vin

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme

Den er saftig og leskende med moderat alkohol og et bredt bruksområde. På 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Salat med burrata og fersken er en fest både for øyet og ganen
Dagens rett

Salat med burrata og fersken er en fest både for øyet og ganen

Dagens rett er en sikkelig lekkerbisken. Her får både øyet og ganen glede seg. Silkemyk og kremet burrata får selskap av pepret ruccola, bitter raddichio og søt og syrlig fersken - en real fest av en smaksopplevelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

I Halland kommer kokkene hjem til middag
+

I Halland kommer kokkene hjem til middag

Halland har fått ekstra oppmerksomhet på grunn av en viss norsk fotballspiller. Den smale kyststripen mellom Skåne og Västergötland, er et sted for andre kjendisutøvere på toppnivå - kokker med Michelin-fortid.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her