Grillede gulrøtter med ristede hasselnøtter og persille
Weber

Grillede gulrøtter med ristede hasselnøtter og persille

Disse grillede grønnsakene passer utmerket til de fleste andre tingene du legger på grillen.

Fremgangsmåte

  1. Vask og skrubb/skrell gulrøttene, grovhakk nøttene og hakk bladpersille. 
  2. Ved grillen:
    Hasselnøttene kan ristes på forhånd. La dem ligge på grillen i en grillform i ca. 15 min på 200 °C. Massér dem i et kjøkkenhåndkle til det brune skallet flasser av, og hakk i grove biter. Sett til side mens gulrøttene grilles.
  3. På sidebrenneren kan du brune smøret. Smelt på medium varme og la det stå til det skummer seg på toppen. Pass på at det ikke brenner seg. Smøret skal ha en gyllen nøttebrun farge. Skrap gjerne bunnen, men sørg for at det ikke er er brente rester som har samlet seg der.
  4. Gulrøttene kan pensles med litt smeltet smør og krydres godt med flaksalt. Grilles på plancha eller keramisk stekeplate i ca. 20 min til de er gylne. Når gulrøttene er ferdige, kan de vendes i det brunede smøret, ristede hasselnøtter og frisk persille.

Flere forslag til grønnsaker på grillen

Her finner du mange vegetaroppskrifter

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Weber

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Vilt god historisk hvitvinsvaluta fra Alentejo
+
Ukens vin

Vilt god historisk hvitvinsvaluta fra Alentejo

Denne hvitvinen hamler opp med (nesten) alt av chablis til sjømat og vegetar - og er friskere enn sine nordeuropeiske brødre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

750 viner testet: Dette er en av de aller mest unike julinyhetene på polet
+
Tester

750 viner testet: Dette er en av de aller mest unike julinyhetene på polet

Julinyhetene har en rekke sjeldne hvitviner, så om du ikke har fylt opp programmet for sommeren, er et dypdykk i nye vinopplevelser være et forslag å vurdere.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Muscadet i en klasse for seg og et veldig godt kjøp
+
Godbiter i pollisten

Muscadet i en klasse for seg og et veldig godt kjøp

Den er pent moden og drikkeklar og finnes sågar også i magnum.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Den perfekte piknik-rosévinen
+
Ukens vin

Den perfekte piknik-rosévinen

Den har skrukork og er derfor garantert feilfri, men først og fremst er den er lekker rosévin til en gunstig pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

La barne lage middagen i dag - da spiser de garantert opp alt
Dagens rett

La barne lage middagen i dag - da spiser de garantert opp alt

Det er mye god mat i gode pølser, ikke minst når du gjør noe ekstra ut av dem. I denne lettvinte oppskriften (som alle kan klare) spiller pølsene en litt underordnet rolle.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Vannmangel forandrer vinlandskapet
+

Vannmangel forandrer vinlandskapet

At vinplanter trenger vann, er ikke noe nytt, men med den dramatiske endringen i hvordan nedbøren faller i verdens vinområder, kommer til å forandre vinlanskapet betydelig.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her