Grillet hval med kål
Foto: Norsk Hval

Grillet hval med kål

Denne retten passer like godt til fest, på grillbuffeten, som en rask middagsrett i en travel hverdag. Da blir det fest midt i uka.

Fremgangsmåte

  1. Del kålen i 4 og gni inn sidene med olje.
  2. Grill på varm grill ca 6 minutter på hver side eller til den får en fin karamellisering fra grillen.
  3. Hvalkjøttet stekes ca 1,5 til 2 minutter på hver side. Hvil ca 3 minutter.
  4. Anrettes som en salat med kål i bunnen og hvalkjøtt skåret i cm tykke skiver på toppen. Hell deretter over sausen.

Rømmesaus:
Ha melk, rømme og salt i en kasserolle og kok opp. Bruk en stavmixer til å blende sausen glatt. Ved servering vend inn gressløkoljen.

Tips:
I stedet for gressløkolje, kan du bruke friskhakket gressløk.

Tips:
Se etter en nykål som ikke er for «tettpakket», kjenn etter at den er litt løs, da tar det kortere tid å grille den.

Her er det mange andre deilige retter med hval

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Norsk Hval

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere
+
Ukens vin

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere

«Kattevin» behøver altså ikke komme fra en boks (som til info er en av bestselgerne i trelitersformatet), og denne holder et høyere kvalitetsnivå enn de fleste boksviner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Brokkolisuppe med kokosmelk og sprøstekt halloumi er en svært god kombinasjon
Dagens rett

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene ser du bare her
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene ser du bare her

Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Høstferiens beste trelitere
+
Ukens vin

Høstferiens beste trelitere

De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak 36 år gammel vin fra topprodusent
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Smak 36 år gammel vin fra topprodusent

Bli med på en unik vinsmaking den 29. oktober, hvor du kan smake en sjelden samling Rioja-viner helt tilbake til 1990 fra det verdensberømte vinhuset.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Slik har hi-tech og menneskelig luktesans minimert korkproblemet
+

Slik har hi-tech og menneskelig luktesans minimert korkproblemet

Faren for ødelagt vin på grunn av dårlig korkkvalitet er nærmest minimert, med de siste årenes investeringer i teknologi. Vi ser på hvordan hi-tech og menneskelig luktesans kombineres for å tilby vinprodusenter bærekraftig framstilte vinkorker.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her