Hellstrøms lammerygg med kål
Foto: Mari Svenningsen

Hellstrøms lammerygg med kål

Slik skal du lage lammerygg med kål. Hvitløk, timian, soyasaus setter en ekstra spiss på retten.

Fremgangsmåte

  1. Del lammeryggen i to slik at du har 4 like stykker. Skjær rutemønster på fettsiden med en skarp kniv.
  2. Del hvitløken i to og gni kjøttet inn med denne samt finhakket frisk timian og grovkvernet svart pepper.
  3. Stek kjøttet i tørr panne med fettsiden ned. La kjøttet få en sprø skorpe før det vendes i pannen. Tilsett hele hvitløkfedd og litt av smøret.
  4. Stek videre i ovn i ca. 10 minutter på 180 grader. Ta deretter kjøttet ut av pannen.
  5. Kok ut pannen med 2 kopper vann og soyasausen. Sil sjyen og press hviløkfeddene gjennom silen. Kok inn til god konsistens og tilsett 2 ss olivenolje.
Potetkake:
  1. Skrell potetene og høvle dem på mandolin i tynne skiver. Skjær så potetskivene i tynne strimler med en stor kniv.
  2. Varm en teflonpanne med olje og smør, og fordel potetstrimlene som en potetkake. Bland inn den finhakkete sjalottløken. Salte og pepre.
  3. La dette steke på middels varme i ca. 10 minutter. Snu potetkaken ved hjelp av en tallerken og stek videre noen minutter til den er gyllen og sprø på begge sider.
Kålen:
  1. Del kålen i 2 og skjær bort roten. Del opp i passende store stykker.
  2. Smørdamp kålen med en kopp vann og 50 gram smør under stadig omrøring i ca. 5 minutter. Smak til med salt og pepper.
Legg opp på varme tallerkener.
 
Oppskriften er hentet fra Bagatelle - Hellstrøms siste måltid   av Eyvind Hellstrøm som er finalist til Beste norske kokebok 2010.

Kilde Eyvind Hellstrøm

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Champagnefest i basishylla i november
+
Tester

Champagnefest i basishylla i november

Allerede nå kan du sikre deg vellagret champagne til svært konkurransedyktige priser, som neppe kommer igjen. Og det på et pol nær deg. Men også en håndfull rødviner til høstlige menyer er verd å ta en titt på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Et av de aller beste boblekjøpene er en britisk klassiker
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste boblekjøpene er en britisk klassiker

Det vil si, akkurat denne er en ny kreasjon, men fra den eldste britiske produsenten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En herlig syrah til høstens første viltmiddag
+
Godbiter i pollisten

En herlig syrah til høstens første viltmiddag

Den er mørk og syrlig i kirsebær- og bjørnebærfrukten, og en arketypisk crozes fra en klassisk årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige
+
Ukens vin

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige

De er riktig så herlige og i tillegg signert en av de virkelige stjernene med en lang historie i dalen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Årets Sommelier Vilde Sandnes treffer du på Statholdergaarden

Det er Norsk Vinkelnerforening som kårer årets sommelier som i år altså er Vilde Sandnes, til daglig på Statholdergaarden.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Old-school portugisisk rødvin til supre priser
+
Ukens vin

Old-school portugisisk rødvin til supre priser

I Portugal lever gamle tradisjoner videre, og representerer gode hvileskjær fra den fruktdrevne stilen i det prisgunstige segmentet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her