Hjemmelagde fiskepinner med remulade og grønnsaksstaver
Foto: Ingvar Eriksson

Hjemmelagde fiskepinner med remulade og grønnsaksstaver

Disse fiskepinnene overgår det meste og så er de lett å lykkes med.

Fremgangsmåte

  1. Ha mel, egg og brødrasp i skåler hver for seg.
  2. Skjær fisken i stykker på 8 x 2 centimeter og dryss over salt, pepper og estragon.
  3. Vend fisken først i melet, så i eggene og til slutt i brødsmulene. Legg fisken over på et fat. (Dryss litt brød på fatet først, så unngår du at fisken fester seg til fatet.)
  4. Sett frityrkjelen på plata, varm opp oljen til 170 grader. Fritér fiskebitene i cirka 3 minutter, eller til de er gyllenbrune.
  5. Ta ut og legg fiskestykkene over på et kjøkkenpapir så oljen renner av. Dryss over maldonsalt og litt sitron rett etter de tas ut av oljen så saltet fester seg.
  6. Alternativt kan du servere fiskepinnene sammen med hjemmelagde potetchips.
  7. Grønnsaksstaver:
  8. Vask og skrell grønnsakene. Kutt dem i grove staver.
  9. Remulade:
  10. Bland sammen ingrediensene og smak til med salt, sitron og pepper etter ønske.

Tips: Her kan du godt bruke annen fisk slik som torsk, sei, hyse, kolje, lange, lysing, eller brosme

Kokkeknep 1: Stikk skaftet på en tresleiv ned i oljen for å sjekke temperaturen. Når det bruser lett rundt skaftet, er oljen varm nok til at du kan begynne. Det kan også være lurt å steke et stykke alene først, så du ser hvordan oljen oppfører seg.

Kokkeknep 2: Pass på å holde varmen jevn gjennom hele prosessen. Temperaturen vil falle litt mens du steker den første runden, siden fisken holder en lavere temperatur enn oljen. Varm derfor oljen kjapt opp igjen før du legger på ny fisk, sjekk med skaftet på tresleiva om det er varmt nok. Slik blir alle fiskestykkene like sprø og gylne.

Flere gode fiskeretter finner du her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev 

Sendt inn av Tom Victor Gausdal og Stian Floer, Fiskekokeboken

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna
+
Godbiter i pollisten

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna

Hos Al-Cantàra kombineres kunst og poesi med vinmaking og innimellom andre enn de vanlige druesortene i førersetet – og det smaker svært godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart
+
Ukens vin

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart

200 kroner hver og alle gjør en jobb overfor vårens første grilling. Samtidig som de skiller seg klart ut i sin prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak hundrevis av viner på Rieslingmessen 2026
Matkurs og vinkurs
Vinmesse 07. mai i Oslo

Smak hundrevis av viner på Rieslingmessen 2026

Bli med på en smakfull vinopplevelse hvor du får smake viner fra noen av verdens beste rieslingprodusenter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema
+
Tester

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema

Så selv om det er en god håndfull friske og konsentrerte 2024-rieslinger som er verd å sjekke ut, utfordres de både innen- og utenfra.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her