Hjertekaker

Fremgangsmåte

Lag to sukkerbrød i hjerteform. Stek hjertene på nederste rille i stekeovnen ved 160 °C i 30-40 minutter. Avkjøl kakene på rist.

Del hver kake i tre lag og dynk dem godt. Legg kakebunnene på et brett/fjel og fyll kakene med hver sin fromasj. Legg på toppene og dekk kakene helt med krem. Kaken med bringebærfyll pyntes med pikekyss og kakepynt-hjerter på toppen og jordbærskiver rundt på sidene. Kaken med ananasfyll pyntes med små kremtopper rundt på sidene, og en bord med jordbærskiver. Øs forsiktig halvstivnet, rød gelé på midten av kaken. Fyll resten av geleen i små, hjerteformede konfektformer eller lignende. Pynt med små kremtopper innenfor jordbærborden når geleen på kaken er helt stiv og legg på et par geléhjerter til pynt.

Tips:
I stedet for geléhjerter kan man pynte kaken med noen hele jordbær i midten.

Slik lager du pikekyss selv:
Stivpisk 4 eggehviter. Tilsett 250 g sukker og pisk videre til marengsmassen er stiv og blank. Del massen i to og rør inn et par dråper rød konditorfarge i den ene. Fyll marengsmassen i  sprøytepose og lag små topper på bakepapirkledd stekebrett. Tørk pikekyssene på nest nederste rille i stekeovnen ved 100 °C i 1-2 timer. Avkjøl på rist.

Sendt inn av Matprat.no

Forsiden akkurat nå
Knallkjøp som gir en annen smak av Etna
+
Godbiter i pollisten

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna

Hos Al-Cantàra kombineres kunst og poesi med vinmaking og innimellom andre enn de vanlige druesortene i førersetet – og det smaker svært godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart
+
Ukens vin

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart

200 kroner hver og alle gjør en jobb overfor vårens første grilling. Samtidig som de skiller seg klart ut i sin prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse
+
Godbiter i pollisten

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse

Grégoire Hoppenots Fleurie-er lever opp til at Beaujolais er det «nye» Burgund, med en annen druesort og et annet terroir, men prisene er fortsatt og heldigvis svært moderate.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser
+
Ukens vin

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser

To varianter av pinot noir, og en morsom ikke helt tørr blandingsrosé i litersflaske. Da er vi i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fylt pasta er mye enklere å lage enn du kanskje tror
Dagens rett

Fylt pasta er mye enklere å lage enn du kanskje tror

Cannelloni-rør fylles med ønsket fyll, eller kjøttsaus som her og toppes med ostesaus. Så er middagen klar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Slik lager du fiskesuppe i en fei
Dagens rett
Klar fiskesuppe med grønnsaker

Slik lager du fiskesuppe i en fei

Denne oppskriften sikrer deg et velsmakende fiskemåltid på et øyeblikk. Suprere hurtigmiddag skal du lete lenge etter.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her