Hønsesuppe med asparges
Foto: Matprat.no

Hønsesuppe med asparges

Denne suppen smaker helt nydelig. Husk at du må koke høns for å få den gode kraften som suppen er laget av.

Fremgangsmåte

Koking av høns:
Kok gjerne flere høns når du først er i gang. Hønsekjøtt og kraft er fint å fryse.

Ta av plasten og legg de frosne hønsene rett ned i en stor kjele med kokende, lettsaltet vann (1 ts salt pr. l vann). Dersom hønsene er tint på forhånd, kan du dele dem i to, så du får plass til flere i kjelen.

For å få god smak på kraften, bør du la en oppkuttet gulrot, et stykke oppdelt purre og noen biter av persille eller sellerirot koke med. Ekstra godt blir det dersom du også tar med løk, noen hele pepperkorn og et laurbærblad.

La det småkoke (trekke) i ca. 2 timer. Ta opp hønsene, avkjøl dem og sil hønsekraften. Rens hønsene for skinn og ben.

Hønsesuppe med asparges:
Finhakk løk og skjær gulrøttene i 4 cm lange strimler.

Fres løk og gulrot i smør eller stivnet hønsefett i en kjele i et par minutter. Dryss over mel og rør det inn. Spe med hønsekraft, kok opp og la koke i ti minutter.

Tilsett hønsekjøtt og asparges skåret i suppebiter. Rør inn rømme og tomatpuré. Smak til med salt og pepper.

Dryss over finhakket persille før servering. Serveres suppen som hovedrett, passer det godt med brød til.

Her er det mange lekre retter med høns

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet
+
Godbiter i pollisten

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet

Vi snakker om tysk pinot noir i flaske. Men ukens godbit er ikke hvilken som helst, for denne byr på sykt god valuta for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen
+
Ukens vin

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen

Selv om druematerialet er nebbiolo fra toppmarker i La Morra, er prisen halvparten..

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Du kan fint se mot Libanon for eleganse i rødvinen
+
Godbiter i pollisten

Du kan fint se mot Libanon for eleganse i rødvinen

For det får du her i rikt monn, og så er den da også signert en av de aller beste.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallbillige viner uten kompromisser
+
Ukens vin

Knallbillige viner uten kompromisser

I januar skal det være lett og lyst. Disse vinene topper på alle områder – og er i tillegg knallbillige - uten å kompromisse med smaken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Server en spanskinspirert linsesuppe med eller uten chorizo til middag i dag
Dagens rett

Server en spanskinspirert linsesuppe med eller uten chorizo til middag i dag

Med denne oppskriften skaper du litt opphetet stemning på en mandag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

På Tata går teppet opp for mer enn bare drinker
+

På Tata går teppet opp for mer enn bare drinker

Tata i København har vunnet priser for sine oppfinnsomme drinker og et interiør som er en speakeasy verdig. Den amerikanske sjefbartenderen Logan Jones Wandel mener cocktailscenen i København fortsatt er så ung, og at det er en fordel.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her