Husets utsøkte leverpostei
Håvard Moen

Husets utsøkte leverpostei

En deilig leverpostei. Du lager så mye at du kan fordele de i åtte bokser. Dermed har du leverpostei en god stund.

Fremgangsmåte

Skjær lever, løk, spekk og ansjos i terninger. Mal dette i kjøttkvern en gang.

Smelt margarin. Rør inn hvetemel. Spe på med melk etterhvert. La sausen få koke opp et par minutter. Ta kjelen av platen. (Det anbefales aluminiumkjele til melkeretter som hvit saus) 

Tilsett salt, pepper, allehånde og ingefær i sausen. Rør godt rundt slik at krydderet blir fordelt i hele sausen.

Pisk 4 egg. Elt eggene sammen med leverfarsen. Tilsett den hvite sausen i leverfarsen. Elt det hele sammen til en stor røre. Bruk elter eller bland manuelt, men unngå hurtigmikser.

Røren fordeles i 8 x 1/2 liters aluminiumsformer (Fåes kjøpt i de fleste butikker med ferskvaredisk.) Stekes i vannbad i langpanna på 160 grader i 2 timer midt i ovnen.NB.

Det finnes mange oppskrifter på leverpostei, og mange oppskrifterer ganske like, men den lille forskjellen kan ofte gjøre resultatet forskjellig. Min oppskrift er et resultat av prøve og feile, og denne oppskriften er blitt et førstevalg.

 

Sendt inn av Håvard Moen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Denne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis
+
Ukens vin

Denne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis

Har du ikke prøvd denne vinen før, er det nå du skal slå til. For den byr på svært mye smak for pengene, og finnes i 60+ polutsalg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Er Østerrike på vei til å bli et rødvinsland?
+

Er Østerrike på vei til å bli et rødvinsland?

Med vinregioner som Carnuntum, Eisenberg og Leithaberg og druer som blaufränkisch og zweigelt har Østerrike tatt et stort skritt i retning et rødvinsland å regne med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Superseriøs rock’n roll-rødvin
+
Godbiter i pollisten

Superseriøs rock’n roll-rødvin

Når mencia blandes med hvitvinsdruer blir den ekstra lys, men sku ikke hunden på hårene, for bak skjuler det seg mye kraft.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til biffen
+
Ukens vin

Knallkjøp til biffen

En solid og smaksrik rødvin til 200-lappen er velkomment bidrag til etter-ferie-økonomien.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Dette kan bli din nye favorittsalat
Dagens rett

Dette kan bli din nye favorittsalat

Lag ekstra stor porsjon av denne middagssalaten, for den smaker like godt senere på kvelden. Sjekk den raske oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med lammefilet og skogsopp blir det virkelig luksusmat til middag
Dagens rett

Med lammefilet og skogsopp blir det virkelig luksusmat til middag

Lammefilet er en eksklusiv, men svært enkel råvare å ha med å gjøre. Bare pass på å ikke steike den for mye. Her er oppskriften.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her