Il Farrotto - spelt og grønnsaker
Caroline Schøning på restaurant La Lampara i Lavagna

Il Farrotto - spelt og grønnsaker

Fremgangsmåte

La spelten ligge i vann over natten. Neste dager kokes spelten i vann med 2 hvitløksfedd: Sett på sterk varme. Når det koker, skru ned varmen, smak etter 30-45 min. Spelten skal være "al dente". Ta ut hvitløksbåtene og ha i salt før du heller ut vannet.

Skjær purren i tynne strimler og ha litt smør i en stekepanne, la det surre på middels varme i ca 10 min (purren skal ikke få farge).
 
Skrell auberginen (bruk potetskreller) og skjær i små firkanter. Stekes i olje på sterk varme. Skjær paprikaen i staver. Er du følsom for paprika, kan du fjerne skallet med potetskrelleren så den blir lettere å fordøye.
 
Underveis har du satt over litt vann med salt i. Når vannet koker, har du bønnene oppi og lar det koke. Hvis du ikke har på lokket hele tiden, holder grønnfargen seg bedre.

Når alle grønnsakene er stekt hver for seg, kan du blande dem. Ved å steke de hver for seg, beholder de sin egensmak. Sammen blir det som stuing. Salt alltid mot slutten.  Alt dette kan du lage dagen før.

Før serveringen tar du igjen frem stekepannen (hvis du ikke allerede har kylt den i panna på naboen etter at han har vært på døra minst åtte ganger for å finne ut hva slags fantastisk, ny oppskrift du prøver).
 
Smelt litt smør på middels varme. Ha så i spelten og så grønnsakene. La det surre ca 5 min og ha det over på serveringsfat.
 
Strø på rikelig med revet pecorino romano over, som smelter mens du bærer fatet inn i stuen hvor dine hylende begeistrede gjester venter. Ha en hyggelig aften!

Sendt inn av Caroline Schøning på restaurant La Lampara i Lavagna

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene
+
Godbiter i pollisten

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene

Gresk vin er i vinden og noen er mer klassiske enn andre. Disse er dessuten knallgode kjøp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

I Halland kommer kokkene hjem til middag
+

I Halland kommer kokkene hjem til middag

Halland har fått ekstra oppmerksomhet på grunn av en viss norsk fotballspiller. Den smale kyststripen mellom Skåne og Västergötland, er et sted for andre kjendisutøvere på toppnivå - kokker med Michelin-fortid.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak
+
Godbiter i pollisten

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak

At det er noe ekstra med vinene som kommer fra et øyrike midt i Atlanteren, er en underdrivelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass
+
Ukens vin

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass

Mens mange har vendt naturviner ryggen*, er denne beviset på at konseptet ikke er en forbigående trend.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Server rå grønnsaker på denne måten og de får bein å gå på
Dagens rett

Server rå grønnsaker på denne måten og de får bein å gå på

Denne 80-talls klassikeren er supertrendy, og den perfekte måte å nyte sommerens grønne gaver. Det beste av alt: du kan spise så mye du vil.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme
+
Ukens vin

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme

Den er saftig og leskende med moderat alkohol og et bredt bruksområde. På 60+ pol.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her