Il Farrotto - spelt og grønnsaker
Caroline Schøning på restaurant La Lampara i Lavagna

Il Farrotto - spelt og grønnsaker

Fremgangsmåte

La spelten ligge i vann over natten. Neste dager kokes spelten i vann med 2 hvitløksfedd: Sett på sterk varme. Når det koker, skru ned varmen, smak etter 30-45 min. Spelten skal være "al dente". Ta ut hvitløksbåtene og ha i salt før du heller ut vannet.

Skjær purren i tynne strimler og ha litt smør i en stekepanne, la det surre på middels varme i ca 10 min (purren skal ikke få farge).
 
Skrell auberginen (bruk potetskreller) og skjær i små firkanter. Stekes i olje på sterk varme. Skjær paprikaen i staver. Er du følsom for paprika, kan du fjerne skallet med potetskrelleren så den blir lettere å fordøye.
 
Underveis har du satt over litt vann med salt i. Når vannet koker, har du bønnene oppi og lar det koke. Hvis du ikke har på lokket hele tiden, holder grønnfargen seg bedre.

Når alle grønnsakene er stekt hver for seg, kan du blande dem. Ved å steke de hver for seg, beholder de sin egensmak. Sammen blir det som stuing. Salt alltid mot slutten.  Alt dette kan du lage dagen før.

Før serveringen tar du igjen frem stekepannen (hvis du ikke allerede har kylt den i panna på naboen etter at han har vært på døra minst åtte ganger for å finne ut hva slags fantastisk, ny oppskrift du prøver).
 
Smelt litt smør på middels varme. Ha så i spelten og så grønnsakene. La det surre ca 5 min og ha det over på serveringsfat.
 
Strø på rikelig med revet pecorino romano over, som smelter mens du bærer fatet inn i stuen hvor dine hylende begeistrede gjester venter. Ha en hyggelig aften!

Kilde Caroline Schøning på restaurant La Lampara i Lavagna

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Old-school portugisisk rødvin til supre priser
+
Ukens vin

Old-school portugisisk rødvin til supre priser

I Portugal lever gamle tradisjoner videre, og representerer gode hvileskjær fra den fruktdrevne stilen i det prisgunstige segmentet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Nyheter hvitvin: Blant novembers 400 hvitvinsnyheter er det en håndfull søte perler som skinner ekstra sterkt
+
Tester

Nyheter hvitvin: Blant novembers 400 hvitvinsnyheter er det en håndfull søte perler som skinner ekstra sterkt

Søte viner får ekstra attraksjonsverdi når det nærmer seg jul. Det er dessuten ekstra mye god å velge blant nå. Men også for den som holder seg til det tørre hvite.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En herlig syrah til høstens første viltmiddag
+
Godbiter i pollisten

En herlig syrah til høstens første viltmiddag

Den er mørk og syrlig i kirsebær- og bjørnebærfrukten, og en arketypisk crozes fra en klassisk årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige
+
Ukens vin

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige

De er riktig så herlige og i tillegg signert en av de virkelige stjernene med en lang historie i dalen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Forsiden akkurat nå - 6

120 nye musserende: Det finnes knapt noen over denne som holder det navnet lover
+
Tester

120 nye musserende: Det finnes knapt noen over denne som holder det navnet lover

I november er det flere typer boblefest, og over alle rager denne unike champagnen som er både sjelden og høy priset. Men det finnes sågar knallkjøp blant de høyest skårede champagnene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her