Indisk kylling tandoori med en frisk og agurk tomatsalat
Foto: Aperitif.no

Indisk kylling tandoori med en frisk og agurk tomatsalat

Tandoori er en klassisk indisk rett. Med kyllinglår, massevis av gode krydderier og en herlig marinade blir dette et spennende måltid.

Fremgangsmåte

  1. Tandoorimarinade:
  2. Rist de hele krydderne noen minutter i en tørr stekepanne til de begynner å dufte godt. Avkjøl og støt dem i en morter.
  3. Ha grovdelt løk, hvitløk og finhakket ingefær i en hurtigmikser sammen med chili, pepper og gurkemeie. Kjør alt til en jevn mos. Tilsett yoghurt og sitronsaft samt resten av krydderet og rør godt.
  4. Flå av skinnet på kyllinglårene og del dem i to ved leddet, eller del kyllingen opp i stykker. Skjær snitt i kjøttet for at marinaden kan trenge inn.
  5. Legg kyllingstykkene i marinaden. Mariner et døgn eller over natten i kjøleskap.
  6. Legg kyllingstykkene i en ildfast form og hell over marinaden. Sett formen inn i ovnen ved 200 grader og stek i ca. 30 minutter eller til kjøttet er gjennomstekt.
  7. Server med tomat- og agurksalat, basmatiris, hjemmelaget raita naanbrød og chutney.
  8. Tomat- og agurksalat:
  9. Bland alle ingrediensene og sett salaten kaldt frem til servering.

Naanbrød får du også kjøpt ferdig i mange dagligvarebutikker.

Slik lager du naanbrød

Slik lager du raita

Tips: Det er ikke noe problem å lage denne retten til mange. Fyll gjerne en hel langpanne i god tid før gjestene kommer og sett den kjølig. Sett formen i ovnen en drøy halvtime før dere skal spise.

Du kan også bruke hel kylling delt i porsjonsstykker. 1 kylling rekker til fire. 

Flere gode indiske retter finner du her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Bruker skandinavisk sensitivitet i champagneproduksjonen - møt Yvonne Seier Christensen - dansk vinmaker i Côte des Blancs
+

Bruker skandinavisk sensitivitet i champagneproduksjonen - møt Yvonne Seier Christensen - dansk vinmaker i Côte des Blancs

Yvonne Seier Christensen kombinerer det skandinaviske med kunstforståelse, det beste fra Champagne og moderne bærekraftstrategier for å nå sine mål. Og det faller i smak.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Se hvor lekker torsk eller skrei kan bli
Dagens rett

Se hvor lekker torsk eller skrei kan bli

Nå når kvaliteten på torsk/skrei er så fantastisk, får den lov å spille hovedrollen i helgens festmeny. Oppskriften er såre enkel.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne
+
Godbiter i pollisten

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne

For fra Roeros sandjordmonn kommer noen av de mest elegante uttrykkene av druesorten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette
+
Ukens vin

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette

Denne rødvinen som smaker aldeles fortreffelig, kommer fra en historisk eiendom eid i dag av en like historisk og ikke minst berømt familie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

I dag er det samenes nasjonaldag. Det feires med en vri på finnbiff
Dagens rett

I dag er det samenes nasjonaldag. Det feires med en vri på finnbiff

Reinskav eller finnbiff er et supert valg både for et festmåltid midt i uka og for å markere landets andre nasjonaldag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Prøv denne supre skalldyrsuppen
Dagens rett
Fiskesuppe

Prøv denne supre skalldyrsuppen

Ikke bare smaker den fortreffelig, denne oppskriften på skalldyrsuppe er både enkel og lettlaget. Og den er en fin måte å drøye de eksklusive skalldyrene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her