Juleølmarinert viltfilet med juleølsaus og juleølposjert fiken
Apéritif

Juleølmarinert viltfilet med juleølsaus og juleølposjert fiken

Ingredienser
600 g hjorte-, elge- eller reinsdyrytrefilet delt i fire
3 dl juleøl
1 ss finhakket sjalottløk
timian
2 ss olje

Saus:
3 ss brunt sukker
2 finhakkete sjalottløk
6 ss øl- eller rødvinseddikk
3 dl juleøl
3 dl oksekraft
2 ss smør
friske timianblader

Fiken:
4 ferske fiken
3 dl juleøl

Fremgangsmåte

Hell juleøl og sjalottløk over kjøttet og la stå i minst to-tre timer. Ta kjøttet opp og tørk godt av. Ta vare på marinaden.

Kok opp ølet som har vært brukt til marinaden og ha fikenene hele oppi. La trekke ved svak varme i fem minutter. Ta opp av ølet som tas vare på til sausen, og hold fikenene varme.

Kok opp eddik og sukker og ha oppi sjalottløk. La koke til all væske er fordampet og du har fått en sirupaktig konsistens. Tilsett ølet fra marinaden/posjeringen og eventuelt noe mer til du har 3 dl. Ha samtidig oppi kraften. Kok inn til en tredel gjenstår. Sil og rør inn 2 ss smør. Smak til med salt og nykvernet pepper samt friske timianblader.

Brun filetene i olje. Etterstek i ovn ved 180 grader i 4-6 minutter avhengig av tykkelse. La hvile i 5-10 minutter.

Anrett kjøttstykkene med sausen rundt samt smørdampet broccoli og knaskegulrøtter og Pommes Anna (klikk for oppskrift)

e våre andre oppskrifter med hjort

Prøv gjerne denne oppskriften på risotto med barolo

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Denne kaken vil påskeharen jakte på
Ukens kake

Denne kaken vil påskeharen jakte på

En saftig gulrotkake som også er veldig holdbar, er som skapt for påskekosen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve
+
Godbiter i pollisten

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve

Produsenten tilhører det øvre sjiktet i Jura, men er ikke like kjent som sine svært så berømte naboer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
+
Ukens vin

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris

Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Gjør kotelettene festfine med rødløksmarmelade
Dagens rett

Gjør kotelettene festfine med rødløksmarmelade

Vi foreslår en vri på en gammel klassiker, nemlig svinekoteletter. Men surkålen må altså vike som tilbehør til fordel for rødløksmarmelade.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet
+

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet

På Tabuno i Oslos Bjørvika byr kjøkkensjef Ivy Solheim og hennes unge team på en unik kombinasjon av norske råvarer i en filippinsk setting. Det gjorde dem til beste norske nykommer ifølge Falstaff Nordics.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her