Kalvestek fra Sardinia - Vitello alla Sarda
Apéritif

Kalvestek fra Sardinia - Vitello alla Sarda

Her er en oppskrift på kalvestek fra Sardinia - Vitello alla Sarda – som gjør klassikeren enda mer lekker.

Fremgangsmåte

  1. Vend kalvesteken i en blanding av hvetemel, salt og pepper. Finhakk hvitløk, gulrøtter, purreløk og persille.
  2. Varm olivenolje i en jerngryte og brun kalvesteken rundt det hele. Tilsett de hakkede grønnsakene, persille og hvitløk. Hell over hvitvin og ca. 6 dl vann.
  3. Tips:
    Du kan legge de skrelte potetene oppi gryta.
  4. Stikk et steketermometer i steken og sett gryta inn i ovnen på 175 grader. Når steketermometeret viser 62 grader er steken ferdig. Ta den opp av gryta og la den hvile i 15 minutter. Ta opp potetene og hold dem varme. 
  5. Saus:
    Sil av kraften og kok opp. Reduser/kok mer inn for ekstra smakskraft. Jevn sausen med maisennamel utrørt i litt kaldt vann. Finhakket salvie og kapers røres inn i sausen like før servering.

  6. Skyll spinaten under rennende kaldt vann. La dryppe av. Fres soppen skåret i skiver i smør og tilsett spinaten. Smak til med salt og pepper.

Server kalvestek skåret i tynne skiver med spinat/soppblandingen samt kokte poteter.

Se flere spennende kalveoppskrifter her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Miks en spennende drink med det som står innerst i barskapet
Ukens drink

Miks en spennende drink med det som står innerst i barskapet

Vi snakker om bananlikøren som i kombinasjon med frisk salvie, ananas og bourbon skaper magi i drinkglasset.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Nordmenn vil ha mer fransk vin - men det skyldes særlig en vin

Mens gamle rødvinstravere faller som steiner i statistikken er det særlig tørr fransk hvitvin - og spesielt en - og vin med bobler som sørger for at salget på polet ikke faller mer enn 2,2 prosent.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet
+
Godbiter i pollisten

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet

Vi snakker om tysk pinot noir i flaske. Men ukens godbit er ikke hvilken som helst, for denne byr på sykt god valuta for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen
+
Ukens vin

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen

Selv om druematerialet er nebbiolo fra toppmarker i La Morra, er prisen halvparten..

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Be inn til indisk gryte-aften med svine-korma med epler og spinat
Dagens rett

Be inn til indisk gryte-aften med svine-korma med epler og spinat

Du kan lage indiskinspirert mat enkelt hjemme selv med denne oppskriften. Halvfabrikata eller laget fra bunnen av - du avgjør.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Djevelsk godt og mørkt  blant ølnyhetene i januar - også uten alkohol
+
Tester

Djevelsk godt og mørkt blant ølnyhetene i januar - også uten alkohol

Selv om det er de mørke ølene som overbeviser mest, er det også spennende nyheter innen sider og brennevin.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her