Laks med pepperrotkrem og agurksalat
Foto: Kim Holthe

Laks med pepperrotkrem og agurksalat

Laks med pepperrotkrem og agurksalat er perfekt som forrett eller hovedrett til to - både helg og hverdag.

Fremgangsmåte

  1. Laks: Del fiskefileten opp i fire like stykker. 
  2. Kok opp vannet med krydder og salt, og la det koke i fem minutter for å trekke ut smak av krydderne. 
  3. Ta vannet av varmen og ha fisken i, la trekke i 8 - 10 minutter (fisken kan godt ha en litt rå kjerne). 
  4. Ta opp laksen av vannet og la den renne av seg på litt papir før du legger den opp på tallerkenen.
  5. Ha litt godt smør på hver av filetene ved servering.
  6. Pepperrotkrem:
  7. Pisk fløte, crème fraîche og sennep stivt og tilsett sitronjuice og ferskrevet pepperrot. 
  8. Smak til med salt og hvit pepper, og la den gjerne stå noen timer slik at pepperrotsmaken kommer bedre frem.
  9. Agurksalat:
  10. Skrell agurken og lag lange strimler av den på langs med en osthøvel, elller lag vanlige skiver. 
  11. Bland sammen eddik salt og sukker og pisk inn olivenoljen litt etter litt til du har en god dressing.
  12. Hell dressingen over agurken og la marinere i minst en time. Smak til med salt og nykvernet pepper rett før servering.
  13. Servering:
  14. Legg opp agurksalaten midt på tallerkenen og legg den posjerte laksen oppå med en skje pepperrotkrem på toppen.
  15. Pynt gjerne med litt grønt og lakserogn.

Flere lekre småretter av fisk finner du her

Tips:
Oppskriften er ment som en forrett, men passer også godt som en hovedrett for to sammen med kokte poteter.

De beste lakserettene finner du her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Norges sjømatråd

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Mens resten av måltidet godgjør seg på grillen, kan du servere grillet kamskjell med pastinakkskum, rødbetemarmelade og persilleolje
Dagens rett

Mens resten av måltidet godgjør seg på grillen, kan du servere grillet kamskjell med pastinakkskum, rødbetemarmelade og persilleolje

Kamskjell skal bare såvidt berøre grillflaten, derfor er delikatessen den perfekte forrett. Men en mettende sådan i denne komposisjonen .

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Kullgrillet laks med salsa verde er en super kombinasjon du vil elske
Dagens rett
Kullgrillet laks med salsa verde

Kullgrillet laks med salsa verde er en super kombinasjon du vil elske

Laks eller annen fisk fra grillen og den klassiske italienske sausen salsa verde er som skapt for hverandre. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Californiske viner med klar europeisk profil
+
Godbiter i pollisten

Californiske viner med klar europeisk profil

OMA har hentet hjem noen riktige godbiter fra noen av Californias beste vinmarker. Og hjulpet til med sin egen signatur.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter
+
Ukens vin

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter

De er både billigere og mye bedre enn storselgerne samtidig som den bidrar til å hjelpe ansatte og bedrifter i restaurantbransjen på hjemmebane.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik blir svinekotelettene skikkelig saftige
Dagens rett
Svinekoteletter med grillet paprika og squashsalsa

Slik blir svinekotelettene skikkelig saftige

Når svinekoteletter får riktig varmebehandling, i dette tilfellet på grillen, blir de riktig så gode.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Elsker du kiwi og monsterfilmer, er Godzilla drinken for deg
+
Ukens drink

Elsker du kiwi og monsterfilmer, er Godzilla drinken for deg

Den får hjelp av en gul og en blå likør til å skape den irrgrønne fargen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her