Laksefilet med appelsin og grønnsaker
Foto: Alf Børjesson

Laksefilet med appelsin og grønnsaker

Fremgangsmåte

Sett stekeovnen på 175 grader og smør en ildfast form.

Kok opp lettsaltet vann til grønnsakene. Skrell gulrøttene og skjær dem i strimler. Del purren på langs og skyll den. Skjær purre i skiver, del brokkoli i buketter.

Kok gulrøttene først i ca 2 minutter. Tilsett purre og brokkoli og la koke i ytterligere 1 - 2 minutter. Hell vannet godt av og fordel grønnsakene i bunnen av formen.

Del fisken i serveringstykker som legges oppå og innimellom grønnsakene.

Vask og skrubb appelsinene under lunkent vann. Riv skallet av én appelsin, og press saften. Saften helles over laksen og appelsinskallet drysses over. Den andre appelsinen skjæres i båter som fordeles mellom laksestykkene.

Dryss salt og pepper over det hele.

Sett formen inn øverst eller midt i stekeovnen og la den steke på 175 grader i ca 15 - 20 minutter, til fisken er knapt gjennomstekt.

Server med kokte poteter eller ris.

Sendt inn av Eksportutvalget for fisk

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Dette er sommerens store kakeopplevelse
Ukens kake

Dette er sommerens store kakeopplevelse

Selv om den er dresset opp for bryllup, tåler den å serveres til mindre betydningsfulle anledninger.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Må testes: Spennende britisk nykomling
+
Godbiter i pollisten

Må testes: Spennende britisk nykomling

For hvem kan si nei til lekre bobler, like syrefrisk og mineralsk chardonnay eller en sjarmerende rosevin?

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Muscadet i en klasse for seg og et veldig godt kjøp
+
Godbiter i pollisten

Muscadet i en klasse for seg og et veldig godt kjøp

Den er pent moden og drikkeklar og finnes sågar også i magnum.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Den perfekte piknik-rosévinen
+
Ukens vin

Den perfekte piknik-rosévinen

Den har skrukork og er derfor garantert feilfri, men først og fremst er den er lekker rosévin til en gunstig pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En kyllingpai med spinat er perfekt sommerferiemat
Dagens rett

En kyllingpai med spinat er perfekt sommerferiemat

Gjør den klar hjemme og ta den med på piknik, stranda eller tur i skogen. Den kan selvsagt også spises hjemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Pinot noir-kupp fra Sonoma Coast
+
Tester

Pinot noir-kupp fra Sonoma Coast

Det er en av de mest interessante vinnyhetene i basis i juli. Men også

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her