Lammecarré med urteskorpe
Apéritif

Lammecarré med urteskorpe

Lammecarré er skikkelig festmat. Den grønne urteskorpen ser dramatisk ut mot det rosa og møre lammekjøttet, og smaker uimotståelig. I tillegg er oppskriften enkel å både opp- og nedskalere til både èn, to eller mange.

Fremgangsmåte

  1. Forvarm ovnen til 180°C.
  2. Rut opp fettet på lammecarréen og krydre med salt og pepper. Varm en støpejernspanne over middels-høy varme med olivenolje. Tilsett hvitløk,  og brun lammet med fettsiden ned. Snu og brun kjøttet godt på alle sider, tilsett smør og bruk en spiseskje til å helle smør/olje over kjøttet. 
  3. Ha hvitløken og 1ss av stekefettet over i en miksmaster. Løft lammecarré over i en ildfast form med fettsiden opp. Slå resten av stekefettet fra pannen over kjøttet. Stek i ovnen i 180°C i 12 minutter. Ta kjøttet ut av ovnen, og  skru opp temperaturen til 200°C. 
  4. I miksmasteren tilsetter du persille, basilikum, rosmarin, brødsmuler, pistasjnøtter, parmesan og sitronskall. Kjør til du får fine lysegrønne smuler. Legg brødblandingen utover en stor tallerken.
  5. Pensle lammekjøttet med et tynt lag sennep og vend det i brødpaneringen. Stek kjøttet videre i ovnen i ca 5 minutter slik at paneringen blir sprø.
  6. La kjøttet hvile i 10 minutter. For et ekstra dramatisk resultat server med gulrotpuré, småpoteter og smørdampede grønnsaker. 

Se sesongens beste lammeoppskrifter her

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave
+
Godbiter i pollisten

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave

Denne klassikeren av en Chianti Classico er i særdeles god form om dagen – perfekt til peiskosen eller dine beste kjøttretter. Her får du vite hvorfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
+
Ukens vin

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven

Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen
+
Godbiter i pollisten

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen

Den kommer fra en La Morra-vinmark som skiller seg ut.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris
+
Ukens vin

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris

Deres friskhet, fruktighet og ulik grad av terroiravtrykk gjør dem til supre matviner. Og perfekte til å møte våren med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Opplev den engelske vinrevolusjonen med topp-produsent
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Opplev den engelske vinrevolusjonen med topp-produsent

For bare noen få år siden var det en kuriositet, men i dag er engelsk vin i absolutt verdensklasse. Bli med den 26. mai når Englands største og mest anerkjente vinprodusent, Chapel Down, kommer til Oslo.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Om du var i tvil: Nordnorsk whisky konkurrerer på likefot med de beste skottene
+
Tester

Om du var i tvil: Nordnorsk whisky konkurrerer på likefot med de beste skottene

Det er fasit etter å ha testet 30 brennevinsnyheter som lanseres i spesialpolet 12. mars.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her