Langtidskokt chili con carne
Foto: haoliang

Langtidskokt chili con carne

Chili con carne er skikkelig kose mat. I denne oppskriften blir svinenakke og høyrygg langtidskokt sammen med herlig aromatisk krydder og sterk chili.

Fremgangsmåte

  1. Forvarm ovnen til 200C med grillelement
  2. Skjær svinenakke og høyrygg i biter på ca 2x2cm.
  3. Brygg kaffe, og ha den tørkede chilien i slik at den sveller.
  4. Brun kjøttet i flere omganger i en stor støpejernsgryte, eller tykkbunnet kjele. Legg kjøttet til siden.
  5. Skru varmen ned til lav og ha olivenolje, løk, oregano, paprikapulver og spisskummen i støpejernsgryten. Stek løken blank, ca 10 minutter.
  6. Ha den tørkede chilien ut av kaffe, og finhakk den. Ha i støpejernsgryten sammen med fersk finhakket chili, hvitløk, salt, pepper og litt av kaffen.  Rør godt og tilsett resten av kaffen, hermetiserte cherrytomater, muscovadosukker og kjøttet. Ha lokk på kjele og la småkoke under lokk til kjøttet er mørt, og kan rives fra hverandre med to gafler, ca 2 timer.
  7. Rens paprikaen og skjær i 2x2cm biter. Fordel på et stekbrett med litt olje og stek i ovnen til de er gyllene, og litt brent i kantene, ca 15 minutter. Ha i gryten sammen med de ferdigkokte bønnene. Kok opp, smak til med salt og pepper.

Server med ferdigkokt ris. Topp med biter av avocado, finhakket vårløk, koriander, tortillachips og seterrømme.

Lyst til lage en annen chili con carne så se her

Her er våre beste tex-mex-oppskrifter

Slik er ekte meksikansk mat

Les om alle de spennende chiliene som finnes i Mexico

Her er enda flere hete oppskrifter

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med selvplukkete kantareller til kebaben blir den ren luksus
Dagens rett

Med selvplukkete kantareller til kebaben blir den ren luksus

Norsk lam og kantareller får en genial ramme i form av denne kebaben. Topp til helgekosen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slå til med helstekt krydderbakt kveite med kremet blomkål og skalldyrglace
Dagens rett

Slå til med helstekt krydderbakt kveite med kremet blomkål og skalldyrglace

Kveite er vår festfisk nummer en og når den bakes hel i ovnen og serveres med din egen skalldyrsaus belønnes du rikelig med smak. Litt med tidkrevende tilbehør riktignok, men det er det verdt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kupp for sensommerlig rødvinskos
+
Godbiter i pollisten

Kupp for sensommerlig rødvinskos

Gamay fra Morgon (og en av de beste vinmarkene) er den perfekte rødvin for lune augustkvelder

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris
+
Ukens vin

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris

Hvitvin fra Rhône som både har moderat alkohol, god friskhet og en veldig gunstig pris, er sjelden vare.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Innbakte pølser er skikkelig fredagsmoro
Dagens rett

Innbakte pølser er skikkelig fredagsmoro

Både store og små kan fritt velge hva de fylles med. Nyt dem i hjemmet eller pakk dem med i sekken og grill over bålet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Bak det rosa utseendet skjuler det seg mye kraft og smak
+
Ukens drink

Bak det rosa utseendet skjuler det seg mye kraft og smak

For med Maidens Blush er det så vel gin som pastis - og litt grenadin for fargens skyld.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her