Lettsaltet torsk med gulrot og nøttesmør
Veronica Pedersen

Lettsaltet torsk med gulrot og nøttesmør

Fremgangsmåte

Start med å skrubbe potetene godt, rensk gulrøttene. Legg potetene i kasserolle og dekk dem med vann, kok opp, ca 20 minutter på middels varme. Ha vann i en kasserolle til gulrøttene, sett på koking slik at vannet koker, skjær gulrøtter i julienne-biter, ha i 1 ts salt i vannet og kok dem i 10-15 minutter.

Sett på 2 liter vann til fisken. Ha oppi fisken når vannet koker. Ha fisken i kokende vann og la den trekke i ca 15 minutter.

Varm opp stekepannen, hakk hasselnøtter i biter og rist dem i pannen i 5-10 minutter.Når nøttene er ristet, has de over i en liten kasserolle sammen m ekte smør, la dette stå på 1, slik at smøret smelter og alt holder seg varmt.

Kjenn med kniv om poteter og gulrot er kokt, når de er ferdige ta av vannet. Legg opp fiskebiter på tallerkener, poteter (gjerne med skall om det er nypotet), gulrøtter og ta en øse og tøm nøtter og smelta smør over potetene og gulrøttene. De som ønsker det kan også ha smelta smør på fisken.

Tom for torskeideer? Her er de beste oppskriftene

Her finner du mange flere oppskrifter med skrei og torsk

Her finner du mange oppskrifter med torsk

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Veronica Pedersen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå

Fem nye stjerner til Norge hvor noen har ventet lenger enn andre - dette er nå verdens nordligste michelinrestaurant

Gaptrast i Bergen får to stjerner mens Kvitnes Gård, Vesterålen, Credo, Oslo og Mirabelle,Austevoll, belønnes med sin første. Sammen har de utvidet det gastronomiske Norge.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Rasmus Munk har med Alchemist skapt en ny tolkning av fine dining
+

Rasmus Munk har med Alchemist skapt en ny tolkning av fine dining

Det er et bilde som er på vei til å bli et symbol på noe større: en kokk som sitter og lager skisser. Slik beskriver Rasmus Munk på tostjerneren Alchemist i København sin arbeidsdag. Fine dining handler stadig mer om idéer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slik har du ikke smakt alvarinho før
+
Godbiter i pollisten

Slik har du ikke smakt alvarinho før

Det er ikke bare emballasjen som skiller denne vinen fra alle andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
+
Ukens vin

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer

Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Med  byggris og avocado blir rekesalaten ekstra mettende
Dagens rett

Med byggris og avocado blir rekesalaten ekstra mettende

Byggris og avocado er det som skal til for å gjøre en håndfull reker eller andre skalldyr til et fullverdig måltid. Smaker knallgodt gjør det også.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Regenerativt jordbruk er i vinden, her får du det enkelt forklart
+

Regenerativt jordbruk er i vinden, her får du det enkelt forklart

Essensen i regenerativt jordbruk er å bringe liv tilbake til utarmet jordsmonn. Vi snakker om noe som går lenger enn bærekraft, økologi og biodynami.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her