Marinert scampi med skivet gulrot

Fremgangsmåte

Rens rå scampi. Lag et snitt på ryggen og trekk ut strengen. Del dem så i to og legg over i en brødpose. Dryss vårløken og hvitløken over scampiene og ha i karri og ramsløkpuré (se under). Bland det godt sammen ved å kna posen skikkelig! La scampiene marinere i noen timer.
 
Skrell gulrøttene og bruk enten en ostehøvel eller potetskreller for å skive opp gulroten på langs. Ha litt olje i en panne og blancher gulrøttene. Dryss over litt salt, pepper og oregano.
 
Hell over tomatsausen og la dette redusere litt på lav varme. Ha så i scampien med all marinaden over i pannen og legg et lokk over. La trekke over svak varme frem til scampien er ferdigkokt. 
 
Serveres med nykokt pappardelle til.

Ramsløkpuré er laget av vill og frisk ramsløk fra Hardanger. Den er kun tilsatt olje og havsalt- ingen konserveringsmiddel. Kan benyttes som krydder til sauser, salat, supper og pasta. Utmerket i kryddersmør. Ramsløken har de beste av hvitløken sine egenskaper. Du kan finne ramsløkpuré i velassorterte delikatesseforretninger.
 

Sendt inn av Øivind Storvik

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Er du matlei, sier du likevel ikke nei til denne retten
Dagens rett

Er du matlei, sier du likevel ikke nei til denne retten

Denne reinsdyrpannen har både mye smak og er rask å lage. Perfekt etter årets første søndagstur.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Rester av juleølet? Lag denne supre sausen til torsken
Dagens rett
Torsk med puylinser, bacon, rotgrønnsaker og portersaus

Rester av juleølet? Lag denne supre sausen til torsken

Om du ikke har øl av typen porter, fungerer juleøl veldig godt til torsken, både i sausen og i glasset.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

De lekreste bobler finnes på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

De lekreste bobler finnes på 60+ pol

Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
+
Ukens vin

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid

På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik gjør du kyllingfileten ekstra saftig
Dagens rett

Slik gjør du kyllingfileten ekstra saftig

Ved å fylle kyllingfileten med litt ost og krydder skaper du ekstra god fredagsstemning.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

KI inntar restaurantene - og noen ting får vi ikke nok av
+

KI inntar restaurantene - og noen ting får vi ikke nok av

KI inntar restaurantene på en annen måte enn ved å erstatte ansatte. Og etniske smaker før vi ikke nok av. Dette er noen av trendene i 2026.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her