Marinert scampi med skivet gulrot

Fremgangsmåte

Rens rå scampi. Lag et snitt på ryggen og trekk ut strengen. Del dem så i to og legg over i en brødpose. Dryss vårløken og hvitløken over scampiene og ha i karri og ramsløkpuré (se under). Bland det godt sammen ved å kna posen skikkelig! La scampiene marinere i noen timer.
 
Skrell gulrøttene og bruk enten en ostehøvel eller potetskreller for å skive opp gulroten på langs. Ha litt olje i en panne og blancher gulrøttene. Dryss over litt salt, pepper og oregano.
 
Hell over tomatsausen og la dette redusere litt på lav varme. Ha så i scampien med all marinaden over i pannen og legg et lokk over. La trekke over svak varme frem til scampien er ferdigkokt. 
 
Serveres med nykokt pappardelle til.

Ramsløkpuré er laget av vill og frisk ramsløk fra Hardanger. Den er kun tilsatt olje og havsalt- ingen konserveringsmiddel. Kan benyttes som krydder til sauser, salat, supper og pasta. Utmerket i kryddersmør. Ramsløken har de beste av hvitløken sine egenskaper. Du kan finne ramsløkpuré i velassorterte delikatesseforretninger.
 

Sendt inn av Øivind Storvik

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Dette skal du servere på 17. maifrokosten: Autentisk Bellini ferdig i flaske og det til en svært gunstig pris
+
Ukens drink

Dette skal du servere på 17. maifrokosten: Autentisk Bellini ferdig i flaske og det til en svært gunstig pris

Denne lekre drinken heller du rett fra flasken som kommer fra Harry's Bar hvor Bellini i sin tid ble skapt. Den kommer med 5,5 prosent alkohol og som alkoholfri utgave og er som skapt for utendørs nytelse og frokost/brunch.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

70 nye viner i basis testet: Bli kjent med et nytt vinområde
+
Tester

70 nye viner i basis testet: Bli kjent med et nytt vinområde

Sardinia, Bordeaux, også fjelllutgaven samt ulike utrykk for chardonnay er noen er mai måneds beste nykommere i basishylla.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Så lett lager du kinamaten selv
Dagens rett
Wok med biff på kinesisk vis

Så lett lager du kinamaten selv

Oppskrifter på raske wokretter som denne er perfekte på travle hverdager.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

La de franske boblene få en pause på maifesten
+
Godbiter i pollisten

La de franske boblene få en pause på maifesten

Italienske bobler (men ikke prosecco) er virkelig i støtet, med Franciacorta på topp, og det til konkurransedyktige priser.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her