Marit Bjørgens steinbit i wok
Foto: Astrid Hals

Marit Bjørgens steinbit i wok

Du må prøve Marit Bjørgens egen wok-favoritt. Saftig steinbitfilet woket med masse deilige grønnsaker og krydder.

Fremgangsmåte

  1. Rens alle grønnsakene og skjær dem i tynne strimler eller biter. Del brokkolien i buketter. Pass på at de er noenlunde like store slik at koketiden blir omtrent den samme.
  2. Skjær fiskefileten i terninger, ca. 3x3 cm, og pass på at alle bein er fjernet.
  3. Bland sammen soyasaus, fiskekraft og maisennamel i en liten bolle.
  4. Riv frisk ingefær, og finhakk chili og hvitløk, og bland det med soyasausen.
  5. Varm oljen i en wokpanne til det ryker. Stek fiskebitene gylne og legg dem over på et varmt fat. Dryss over med salt, pepper og "fem-krydder".
  6. Stek raskt brokkoli, gulrot, kinakål og vårløk i 2-3 minutter. Tilsett blandingen av soyasaus og kok opp. Smak til med "fem-krydder" og eventuelt salt og pepper.
  7. Legg fisken tilbake i grønnsaksblandingen og server retten fra pannen. Server gjerne med kokt jasminris.

Tips: Vil du å forenkle oppskriften kan du kjøpe fryste wokgrønnsaker og ferdig woksaus.

Her finner du veldig mange wokretter

Flere gode retter med steinbit

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Norsk Sjømatråd

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Santa Barbara-pinot til knallpris
+
Ukens vin

Santa Barbara-pinot til knallpris

Den får druer fra noen av «gullkystens» beste vinmarker uten at det reflekteres i prisen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Hvis du trodde fårikål er det samme over hele landet, ta en titt på disse oppskriftene
Guide

Hvis du trodde fårikål er det samme over hele landet, ta en titt på disse oppskriftene

Den tradisjonelle, velsmakende fårikålen kommer i mange forskjellige varianter alt etter hvor i landet du befinner deg - se oppskriftene her.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Uberkule tyske kultviner
+
Godbiter i pollisten

Uberkule tyske kultviner

Ikke uventet er de signert en som gjør akkurat slik det passer ham.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep
+
Ukens vin

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep

2025 er årgangen som ikke bare har gitt denne storselgeren ekstra fylde, men som også vil overbevise de som ikke er så fan av riesling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Vil du bli snill, lager du denne retten til middag. Du blir overrasket over hvor godt sild kan smake
Dagens rett

Vil du bli snill, lager du denne retten til middag. Du blir overrasket over hvor godt sild kan smake

Ok, hvis du allerede er hekta på sild, behøver du ikke flere argumenter. Men kanskje har du ikke prøvd denne måten å lage fersk småsild på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Under fotball-VM var det lagarbeid i verdensklasse også på kjøkkenet
+

Under fotball-VM var det lagarbeid i verdensklasse også på kjøkkenet

Møt Aron Espeland som sammen med Eirik Tufte og fotballandslagskokk Christian Karlsson, sørget for årets mest omtalte måltider. Og som skal fortsette å sørge for et perfekt kosthold for landslaget.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her