Mousse au chocolat
Pål Jhonny Larsen

Mousse au chocolat

Sjokolademousse er noe av det beste som finnes etter en sommerlig middag eller til kaffen. Det er enklere enn du tror. Slik gjør du det.

Fremgangsmåte

Pisk eggeplommer og sukker sammen i en glassbolle til de danner et bånd som langsomt forsvinner når det renner tilbake i bollen. Pisk inn appelsinlikøren. Sett bollen over et vannbad (kaserolle med sydende vann) og fortsett å piske i 3 - 4 minutter, til blandingen skummer. Pisk smeten over et tilsvarende vannbad med kaldt vann i 3-4 min, til blandingen er kjølig og danner bånd igjen. Smeten skal ha samme konsistens som majones.
 
Smelt sjokoladen sammen med kaffen i en bolle over vannbadet. Ta den av varmen og rør inn romstemperert smør litt ad gangen, slik at du får en glatt krem. Vend sjokoladen inn i eggesmeten.
 
Pisk eggehvitene og saltet til det danner myke topper. Dryss over sukkeret og pisk til stive topper. Rør inn en fjerdedel av eggehvitene inn i sjokoladeblandingen, skjær så inn resten forsiktig. Hell moussen over i dessertskåler eller petits pots.
 
Avkjøles i minst to timer. Servér med krem smaksatt med cognac og sukker.

Sendt inn av Pål Jhonny Larsen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Poulsard/ploussard er den perfekte sommerrødvin
+
Godbiter i pollisten

Poulsard/ploussard er den perfekte sommerrødvin

Denne har det lille ekstra som viser at denne druen er langt mer enn en lettere lys rødvin med moderat alkohol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris
+
Ukens vin

Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris

Både hvit, rosa og rød Saumur er favoritter akkurat nå.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Californiske viner med klar europeisk profil
+
Godbiter i pollisten

Californiske viner med klar europeisk profil

OMA har hentet hjem noen riktige godbiter fra noen av Californias beste vinmarker. Og hjulpet til med sin egen signatur.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter
+
Ukens vin

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter

De er både billigere og mye bedre enn storselgerne samtidig som den bidrar til å hjelpe ansatte og bedrifter i restaurantbransjen på hjemmebane.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak 6 svært deilige viner fra Piemonte
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Smak 6 svært deilige viner fra Piemonte

Drøm deg bort til vakre Piemonte den 20. oktober med viner laget av to unge kvinnelige vinmakere som våger å tenke nytt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

På vei til fotball-VM? Her er det du skal ta med deg fra taxfreebutikken
+
Tester

På vei til fotball-VM? Her er det du skal ta med deg fra taxfreebutikken

Om skal du ikke dit, men åpen for gode kjøp og sjeldne viner og brennevin, er det likevel mye godt blant juninyhetene i taxfree.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her