Nyfisket gjørs og bålkaffe
Foto: Mats Widén

Nyfisket gjørs og bålkaffe

Fremgangsmåte

Tenn bål på egnet bålplass.

Få tak i gjørs. Den er en ferskvannsfisk som lever stort sett sørøst i Norge. Sørover i Europa er den å regne som delikatesse, og den serveres på restauranter under det engelske navnet "Zander" eller kallenavnet "Pikeperch". Gjørs har hvitt og fast kjøtt, få bein og er etter min mening en av våre beste matfisker. I tillegg er den suverent morsom som sportsfisk og har kjempekule huggtenner!

Skal du fiske gjørs, så gjelder det å være ute når det er mørkt. Et tilleggstips er at du gjerne bør bunnmeite, det vil si at du setter agn på en krok som ligger på bunnen ved hjelp av et søkke. Du kan bruke småfisk som agn. Gjørsen på mitt bilde ble fisket og renset på natten for å så å få æren av å være frokost morgenen etter.

Sløy og rens gjørsen og ha salt, pepper og smør i buken. Salte og pepre også skinnet og legg en smørklatt sammen med fisken i aluminiumsfolie. Nå burde kanskje bålet ha blitt så gammelt at det har fine glør i bunnen. Dit skal fisken i alt fra noen minutter til en halvtime, avhengig av størrelsen selvsagt. Det er ingen krise om den blir liggende noen minutter for lenge mens du venter på at kaffevannet koker.

De lærde strides om hvordan kokekaffe skal lages. Jeg koker vannet i min gode venn bålkjelen, trekker den til side, har oppi en passe slump med kaffe og venter tålmodig til kaffen har sunket til bunns. Noen ganger gir jeg den litt hjelp ved å løfte den opp og sette den raskt ned.

Gjørs og kaffe er ferdig omtrent samtidig hvis du er heldig.

Nyt maten og utsikten - du sitter vel fortsatt ved bålet?

Tips:
Gjørs er vanskelig å få kjøpt, og det gjør den faktisk ekstra attraktiv. Den krever en fisketur og en naturopplevelse. Jeg jobber med å ta med barn og unge ut i naturen og på fisketur, og gjørsen på bildet mitt var frokost for en fin gjeng med 13-åringer på sin første overnattingstur.

Sendt inn av Anniken Bøckmann

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Det er god grunn til at mangosorbet er manges favoritt
Ukens kake

Det er god grunn til at mangosorbet er manges favoritt

Mangosorbet er også et populært alternativ til dessert på varme sommerdager. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget
+
Godbiter i pollisten

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget

Kitzeck-Sausal er et område få har hørt om, men som du ikke glemmer når du først har vært der.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Server rosé som på slottet
+
Godbiter i pollisten

Server rosé som på slottet

At denne roséen finnes på slottet*, skal ha med familiebånd å gjøre. Og garantert også fordi den smaker veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold
+
Ukens vin

Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold

Dirk Niepoorts tanker går lenger enn til sine vinmarker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Har du gammelt brød, har du verdens raskeste middag
Dagens rett

Har du gammelt brød, har du verdens raskeste middag

Bruschetta med parmaskinke, gorgonzola og soltørkede tomater er ikke bare en rask, men også veldig god middagsløsning. Og som kan tilpasses etter hva du har i kjøleskapet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Unike Andes-nære viner
+
Ukens vin

Unike Andes-nære viner

Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her