Ole Martin Alfsens  brokkolisalat
Tom-Victor Gausdal og Ole Martin Alfsen

Ole Martin Alfsens brokkolisalat

Denne retten med brokkolisalat er komponert av de kjente kokkene Tom-Victor Gausdal og Ole Martin Alfsen. Det betyr at du får mye smak og en deilig salat.

Fremgangsmåte

  1. Rens brokkoli i små buketter, skrell stilken og kutt denne i staver på størrelse med bukettene.
  2. Kok brokkolien i godt saltet vann, sil av og kjøl ned under rennende vann.
  3. Legg stilkene i vannet ett minutt før bukettene, og kok bukettene i 1 - 4 minutter etter størrelse. Det skal fortsatt være god tyggemotstand i den. 
  4. La brokkolien renne godt av seg og tørk den godt slik at den ikke drar med seg uønsket vann i salaten.
  5. Skjær soltørkede tomater i strimler, del fetaosten i terninger og kutt vårløken tynt.
  6. Ha brokkoli på et serveringsfat og legg feta, soltørket tomat, vårløk og kapers over.
  7. Bland sammen ingrediensene til dressingen og hell over. Dryss eventuelt over litt frisk oregano eller andre urter til slutt.

Tips:
Du kan godt bruke gressløk eller purre i stedet for vårløk. Og friske cherrytomater i stedet for soltørkede. Har du andre grønnsaker i kjøleskapet, ikke nøl med å blande dem inn.

Oppskriften er hentet fra boken Familiekokeboka av Tom-Victor Gausdal og Ole Martin Alfsen som er finalist til Beste norske kokebok 2009.

Lyst på en annen salat så finner du  over 200 oppskrifter her

Sendt inn av Tom-Victor Gausdal og Ole Martin Alfsen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Noen ganger smaker det helt klassiske aller best - som en reinsdyrstek med viltsaus og hasselbackpoteter
Dagens rett

Noen ganger smaker det helt klassiske aller best - som en reinsdyrstek med viltsaus og hasselbackpoteter

Det finnes knapt noen bedre søndagsmiddag enn nettopp en viltstek - snakk om en perfekt avslutning på uken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene
+
Tester

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene

De er strengt tatt ikke nyheter, men gamle kjenninger som har fått en velfortjent plass i basisutvalget.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen
+
Godbiter i pollisten

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen

Den kommer fra en La Morra-vinmark som skiller seg ut.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris
+
Ukens vin

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris

Deres friskhet, fruktighet og ulik grad av terroiravtrykk gjør dem til supre matviner. Og perfekte til å møte våren med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Med nudler i wok kommer maten raskt på bordet
Dagens rett

Med nudler i wok kommer maten raskt på bordet

Dagens raske middag er en smakfull rett med asiatisk inspirasjon.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Det er lett å se hvorfor Thermenregion kalles Østerrikes Côte d'Or
+

Det er lett å se hvorfor Thermenregion kalles Østerrikes Côte d'Or

Østerrike er ikke kjent for å ha lettsolgte navn på sine vinregioner og druesorter. Men like fullt satses det på å bringe Thermenregion opp og fram i lyset etter mange år i skyggen, uten å måtte bruke sammenligningen med Burgund.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her