Ostekaken med stor O
Foto: Natalia Prykhozha

Ostekaken med stor O

Den syrlige og intense solbÊrsmaken matcher den luftige ostekremen veldig godt. Men liker du ikke solbÊr, er det fullt mulig Ä velge en annen saft - av blÄbÊr, bringebÊr, rips eller kanskje rabarbra.

FremgangsmÄte

  1. KjÞr kjeks, smÞr og kanel i kjÞkkenmaskin. Trykk deigen ned i en liten springform, som har bakepapir i bunnen. Stek pÄ 180 grader i 8 - 10 minutter. AvkjÞl.
  2. Kle innsiden av kantene pÄ formen med plastfilm (for Ä unngÄ metallsmak pÄ kaken).
  3. Skill eggene, og bland eggeplommer med ost, rĂžmme, sukker og sitronsaft. Bruk  gjerne kjĂžkkenmaskin. Smak til med sitronen, kanskje trengs det litt mer, kanskje litt mindre.
  4. Stivpisk eggehvitene med en knivsodd salt (det gjĂžr eggehviten stivere). LĂžs opp gelatinen (som har ligget noen minutter i blĂžt) i kokende vann.
  5. Hell en liten Ăžse av osterĂžren opp i gelatinen, rĂžr godt, og tilsett dette sĂ„ igjen oppi resten av osterĂžren - under omrĂžring. PĂ„ denne mĂ„ten unngĂ„r du  gelatinklumper i kaken.
  6. SkjĂŠr de stivpiskede eggehvitene forsiktig inn i rĂžren. Hell alt oppi formen. Settes kaldt i minst to timer, helst mer.
  7. Geletopp:
    LĂžs blĂžtlagt gelatin opp i kokende vann, tilsett saft. Settes kaldt til det begynner Ă„ bli stiv, helles forsiktig over den kalde kaken. Settes kaldt igjen til geleen har stivnet.
Tips:
Oppskriften kan godt dobles, og passer da til en stor springform (30 cm).
Tips:
Du kan godt bruke en annen type saft enn solbĂŠrsirup. 
Tips:
Selv drikker jeg gjerne en god cognac til, men en sherry gÄr ogsÄ godt an. Lykke til, og god fornÞyelse.

Sendt inn av Svein Vold

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nÄ
Egg, rom og litt ekstra smak gir den riktige pÄskestemningen
Ukens drink

Egg, rom og litt ekstra smak gir den riktige pÄskestemningen

Rum flip er det nÊrmeste du kommer eggelikÞr, men altsÄ mye bedre og lettere Ä drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nÄ - 2

Denne pÄskekaken baker du uten ovn
Ukens kake

Denne pÄskekaken baker du uten ovn

NÄ er det de fÊrreste som ikke har tilgang pÄ strÞm i pÄskeferien, men det er ikke alle som har stekeovn. Det skal ikke forhindre deg fra Ä bake en PÄskeappelsinkake.

Les hele saken

Forsiden akkurat nÄ - 3

I Ă„r blir det pinot noir til pĂ„skelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I Ă„r blir det pinot noir til pĂ„skelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upÄklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nÄ - 4

Libanesisk rĂždvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rĂždvin stolt vinner i budsjettklassen

FĂ„ viner byr pĂ„ like god valuta for pengene – og vekker like mye fĂžlelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte omrĂ„der.

Les hele saken

Forsiden akkurat nÄ - 5

TrÄ til med mÞr og saftig entrecÎte
Dagens rett

TrÄ til med mÞr og saftig entrecÎte

Skikkelig fredagsstemning blir det rundt middagsbordet med denne oppskriften pÄ grillet entrecÎte med spinatpoteter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nÄ - 6

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-Ă„rgangen
+
Godbiter i pollisten

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-Ă„rgangen

NÄr det er sagt, er det ogsÄ en vin som trives veldig godt til bÄde lam og vilt.

Les hele saken
FÄ ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver sÞndag fÄr du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene vÄre her