Ovnsbakt lammekjøtt med pasta Giouvetsi fra Hellas
Foto: Dar1930

Ovnsbakt lammekjøtt med pasta Giouvetsi fra Hellas

Alle som har vært på ferie i Hellas, har hatt glede av grekernes evne til å få ekstra mye smak ut av lammet. Med verdens beste lam, har også vi de beste forutsetninger for å få det til. Og denne retten er faktisk superenkel.

Fremgangsmåte

Tørk kjøttet med papir og ha det i en langpanne eller ildfast form sammen med hvitløk, buljong, tomater, olje, oregano, 1 ts salt og en knivspiss kvernet pepper.

Stek ved 200 C i 1 time. Øs ofte og snu kjøttstykkene. Når kjøøttet er mørt, koker du pastaen i rikelig lettsaltet vann tilsatt litt olje. Legg opp kjøttet på en seng av pasta på et stort serveringsfat.

Dette er retten over alle retter i gresk kjøkken når man skal ha stor familiefeiring, og særlig 15 august - dagen da man feirer alle som heter Maria eller Panagiotis. Vanligvis slakter man familiens lille babygeit for anledningen. Når pastaen er ferdig bør man spise med en gang.

Se våre andre retter fra Hellas

Her finner du veldig mange retter med lam

Alt om pasta finner du i Apéritifs pastaguide

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Ceviche Chifero er perfekt sommermat - imponer gjestene og deg selv
Dagens rett

Ceviche Chifero er perfekt sommermat - imponer gjestene og deg selv

Denne oppskriften ser kanskje komplisert ut, men er egentlig ganske så enkel. Lager du den klassiske tigermelken kvelden før, har du i tillegg en meget sofistikert middag på under 15 minutter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Prøv den italienske klassikeren Saltimbocca med parmesan- og spinatpoteter på grillen
Dagens rett

Prøv den italienske klassikeren Saltimbocca med parmesan- og spinatpoteter på grillen

Saltimbocca, parmesan, spinat og nypoteter. Nam. Her er oppskriften som er enkel som bare det.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget
+
Godbiter i pollisten

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget

Kitzeck-Sausal er et område få har hørt om, men som du ikke glemmer når du først har vært der.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Unike Andes-nære viner
+
Ukens vin

Unike Andes-nære viner

Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Har du gammelt brød, har du verdens raskeste middag
Dagens rett

Har du gammelt brød, har du verdens raskeste middag

Bruschetta med parmaskinke, gorgonzola og soltørkede tomater er ikke bare en rask, men også veldig god middagsløsning. Og som kan tilpasses etter hva du har i kjøleskapet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Blant de 150 hvitvinsboksene og posene som er testet finner du garantert noe for ditt behov i sommerferien
+
Tester

Blant de 150 hvitvinsboksene og posene som er testet finner du garantert noe for ditt behov i sommerferien

Ethvert feriekjøleskap har plass til en boks med hvitvin - og mange hvitvinsbokser inneholder virkelig seriøs vin. Noen er sågar bedre enn de fleste sammenlignbare flaskeutgaver.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her