Paeneng curry med and
Foto: Studio Dreyer Hensley

Paeneng curry med and

En thaiinspirert rett med and signert Terje Ommundsen på Plah er utmerket søndagsmiddag. Her er den velprøvde oppskriften.

Fremgangsmåte

  1. Andebrystet:
  2. Start med å lage små ruter i fettet på andebrystet, og krydre med litt salt.
  3. Legg andebrystet med fettet ned i en kald panne og la det få steke sprøtt fra kaldt til varmt, da får du best resultat.
  4. Når skinnet er sprøstekt og gyllent, stekes andebrystet lett på den andre siden til det har fått fin farge og settes til side.
  5. Når du har lagd curryen nesten ferdig setter du anden inn i forvarmet ovn på 200 °C i 3­- 4 minutter, og la den hvile i et par minutter før du kutter den i skiver, og legger i curryen.
  6. Curryen:
  7. Lag currypastaen ved å kutte alle ingrediensene grovt, og knuse dem i en morter sammen med krydderne til det blir en fin pasta.
  8. Food processor eller blender kan brukes i stedet, om du ikke har morter.
  9. Hell litt olje i en varm panne eller kjele og fres pastaen i et par minutter til du lukter krydderne.
  10. Ha i det øverste laget av kokosmelkboksen (altså kremen), og kok det inn til det skiller seg. Da får du frem den ristede kokosaromaen.
  11. Tilsett så resten av kokosmelken, og la det stå og småkoke i ca. 20 minutter til du har en tykk, rik, curry. Smak til med sukker og fiskesaus.
  12. Kok auberginer og bønner i curryen i et par minutter og server den med finhakket frisk thaibaslikum.
  13. Pynt med finkuttet chili, eller fritert søtpotet, som vi har gjort.

Oppskriften er hentet fra Terje Ommundsens kokebok Thaimani som var én av  finalistene i Beste norske kokebok 2012 . Les mer om boken her

Flere lekre retter med and

Sendt inn av Terje Ommundsen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
En syrlig og krydret drink som Akevitt Sour er som skapt for midtsommer
+
Ukens drink

En syrlig og krydret drink som Akevitt Sour er som skapt for midtsommer

Akevitt er veldig godt som basis for en sour - her i en sommerlig versjon som kan lages med eller uten skum. Signert en av landets aller beste bartendere.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Vi snakker om en virkelig stor munnfull: konfektruter med mascarponekrem og jordbær
Ukens kake

Vi snakker om en virkelig stor munnfull: konfektruter med mascarponekrem og jordbær

Ukens kake holder ikke tilbake på noe, men du verden så godt den smaker. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Server rosé som på slottet
+
Godbiter i pollisten

Server rosé som på slottet

At denne roséen finnes på slottet*, skal ha med familiebånd å gjøre. Og garantert også fordi den smaker veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold
+
Ukens vin

Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold

Dirk Niepoorts tanker går lenger enn til sine vinmarker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lær mer om hvitvin
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Lær mer om hvitvin

Lær det grunnleggende om hvitvin og smak deg gjennom åtte ulike viner. Dette kurset passer perfekt for nybegynnere, og krever ingen forkunnskaper.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Om Kapp Verde gjør det bra i sin fotball-VM-debut, er det grogue det feires med
+

Om Kapp Verde gjør det bra i sin fotball-VM-debut, er det grogue det feires med

Grogue er Kapp Verdes nasjonaldrikk, en karaktersterk og «annerledes» rom som kan drikkes bar eller i cocktails og i punsjer. Eller for å feire eventuelle seire i årets fotball-VM, som er det første i historien for øyriket.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her