Paeneng curry med and
Foto: Studio Dreyer Hensley

Paeneng curry med and

En thaiinspirert rett med and signert Terje Ommundsen på Plah er utmerket søndagsmiddag. Her er den velprøvde oppskriften.

Fremgangsmåte

  1. Andebrystet:
  2. Start med å lage små ruter i fettet på andebrystet, og krydre med litt salt.
  3. Legg andebrystet med fettet ned i en kald panne og la det få steke sprøtt fra kaldt til varmt, da får du best resultat.
  4. Når skinnet er sprøstekt og gyllent, stekes andebrystet lett på den andre siden til det har fått fin farge og settes til side.
  5. Når du har lagd curryen nesten ferdig setter du anden inn i forvarmet ovn på 200 °C i 3­- 4 minutter, og la den hvile i et par minutter før du kutter den i skiver, og legger i curryen.
  6. Curryen:
  7. Lag currypastaen ved å kutte alle ingrediensene grovt, og knuse dem i en morter sammen med krydderne til det blir en fin pasta.
  8. Food processor eller blender kan brukes i stedet, om du ikke har morter.
  9. Hell litt olje i en varm panne eller kjele og fres pastaen i et par minutter til du lukter krydderne.
  10. Ha i det øverste laget av kokosmelkboksen (altså kremen), og kok det inn til det skiller seg. Da får du frem den ristede kokosaromaen.
  11. Tilsett så resten av kokosmelken, og la det stå og småkoke i ca. 20 minutter til du har en tykk, rik, curry. Smak til med sukker og fiskesaus.
  12. Kok auberginer og bønner i curryen i et par minutter og server den med finhakket frisk thaibaslikum.
  13. Pynt med finkuttet chili, eller fritert søtpotet, som vi har gjort.

Oppskriften er hentet fra Terje Ommundsens kokebok Thaimani som var én av  finalistene i Beste norske kokebok 2012 . Les mer om boken her

Flere lekre retter med and

Sendt inn av Terje Ommundsen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema
+
Tester

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema

Så selv om det er en god håndfull friske og konsentrerte 2024-rieslinger som er verd å sjekke ut, utfordres de både innen- og utenfra.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna
+
Godbiter i pollisten

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna

Hos Al-Cantàra kombineres kunst og poesi med vinmaking og innimellom andre enn de vanlige druesortene i førersetet – og det smaker svært godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse
+
Godbiter i pollisten

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse

Grégoire Hoppenots Fleurie-er lever opp til at Beaujolais er det «nye» Burgund, med en annen druesort og et annet terroir, men prisene er fortsatt og heldigvis svært moderate.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser
+
Ukens vin

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser

To varianter av pinot noir, og en morsom ikke helt tørr blandingsrosé i litersflaske. Da er vi i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Opplev den engelske vinrevolusjonen med topp-produsent
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Opplev den engelske vinrevolusjonen med topp-produsent

For bare noen få år siden var det en kuriositet, men i dag er engelsk vin i absolutt verdensklasse. Bli med den 26. mai når Englands største og mest anerkjente vinprodusent, Chapel Down, kommer til Oslo.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart
+
Ukens vin

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart

200 kroner hver og alle gjør en jobb overfor vårens første grilling. Samtidig som de skiller seg klart ut i sin prisklasse.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her