Pannestekt lyst kjøtt med gresskarmos, ristet sopp og gresskarkjerner samt sjysaus
Foto: Studio Dreyer-Hensley

Pannestekt lyst kjøtt med gresskarmos, ristet sopp og gresskarkjerner samt sjysaus

Fremgangsmåte

Skjær kjøttet i fire like store biffer. Stek i smør/olje tilsett kyllingkraft, sherryeddik og hvitvin. Kok inn til kun ¾ dl gjenstår. Sil sjyen. Rist gresskarkjernene i tørr panne. Rist soppen i smøret.

Gresskarpuré med mais:
Hvis du kjøper et helt gresskar. Skjær et hull i bunnen som er stort nok til at klarer å grave ut innmaten, og at gresskaret står støtt etter at det er uthult. Fjern frøene og de slimete frøhinnene. Kutt gresskarkjøttet i biter.

Hvis du kjøper et stykke: Skrell gresskarstykket, fjern steiner og skjær i terninger.

Ha gresskarkjøttet i en kjele og fyll opp med vann. La koke i ca 15 minutter til helt mørt. Hell av kokevannet og ta vare på det. Press gresskarmassen gjennom en sikt eller bruk stavmikser for å lage en puré. Tilsett yoghurt og evt. kokevann til du har en løs puré. Smak til med salt og hvit pepper. Hold mosen varm. Kok maiskolben i lettsaltet vann i ca 7-8 minutter. Avkjøl litt. Skjær eller plukk av frøene og ha dem i sausen like før servering.

Arranger kjøttstykkene oppå puréen og hell sjyen rundt. Legg litt ristet sopp på toppen og pynt med frisk timian. Dryss gresskarkjernene over retten til slutt. Drypp gjerne litt gresskarkjerneolje over for ekstra smak. Server gjerne råstekte poteter til. Og litt saftig brød.

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Gi en spansk touch på mandagens middag med denne kikert- og skinkegryta
Dagens rett

Gi en spansk touch på mandagens middag med denne kikert- og skinkegryta

En rik og smakfull, men lettlaget gryterett - den slags oppskrifter er gull verdt i en travel hverdag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Å sylte kveite er en super måte å servere fisken som forrett
Dagens rett

Å sylte kveite er en super måte å servere fisken som forrett

Kveite er en fet fisk som det passer godt å koke i en syrlig lake. Fisken får god smak og virker ikke så fet. Det blir derfor en perfekt start på måltidet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Skotte skaper magi i «ukjent» spansk vinområde
+
Godbiter i pollisten

Skotte skaper magi i «ukjent» spansk vinområde

Master of Wine Norrel Robertson er mannen og vinene er nå tilgjengelig i Norge.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Skalldyrfest eller bare fisk til middag? Her er vinen du vil drikke
+
Ukens vin

Skalldyrfest eller bare fisk til middag? Her er vinen du vil drikke

Denne alvarinho-klassikeren gjør jobben til så vel skalldyr som til mer eller mindre forseggjorte sjømatretter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Vinsmaking når det passer deg
Matkurs og vinkurs
Privat vinsmaking

Vinsmaking når det passer deg

Er dere en større gruppe som ønsker en privat og skreddersydd vinsmaking? Da må du se hit!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Lag en djevelsk god kombinasjon av tequila og solbærsaft
Ukens drink

Lag en djevelsk god kombinasjon av tequila og solbærsaft

Du har kanskje ikke prøvd å blande tequila og solbær før? Vi kan love at det smaker djevelsk godt.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her