Pipe rigate med skinke og erter (Pipe Rigate ai Piselli e Prosciutto)

Fremgangsmåte

Smelt halvparten av smøret med olivenolje i en mellomstor kjele til det freser. Tilsett tinte erter og knust hvitløk, fulgt av hønsekraft, vin eller vann.

Strø hakket persille over, og salt og pepper etter smak. La det surre over middels varme under stadig omrøring i 5-8 minutter eller til mesteparten av væsken er kokt inn.

Tilsett omtrent halvparten av fløten. Skru varmen opp og la sausen koke opp under konstant omrøring til den tykner og dekker ertene. Ta kjelen av varmen, rør inn prosciutto og smak til.

Kok pastaen etter anvisningen på pakken. Hell i et dørslag og la den renne godt av seg.

Ha straks resten av smøret og fløten opp i pastakjelen. Tilsett pastaen og bland over middels varme til pastaen er dekket av fløte. Hell sausen over, bland raskt og varm opp.

Serveres straks, med et dryss av friske urter.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Spiste du ikke kalkun på nyttårsaften - benytt sjansen nå
Dagens rett

Spiste du ikke kalkun på nyttårsaften - benytt sjansen nå

Med denne oppskriften blir kalkunfileten ekstra god. Hemmeligheten er å trekke den i en krydderkraft og selvsagt kjøre på med mye godt tilbehør.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med denne fiskesuppen blir det feststemning
Dagens rett
Fiskesuppe med torsk og reker

Med denne fiskesuppen blir det feststemning

Det er ikke mer enn torsk og reker som skal til. Mye god smak for en liten innsats.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Villa Paradiso inviterer til italiensk aften med 5 retter og 5 viner
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 13. februar i Oslo

Villa Paradiso inviterer til italiensk aften med 5 retter og 5 viner

Smak nydelig mat og vin med levende musikk i bakgrunnen på Villa Paradiso Munch Brygge. Dette blir en kveld du sent vil glemme!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her