Pipe rigate med skinke og erter (Pipe Rigate ai Piselli e Prosciutto)

Fremgangsmåte

Smelt halvparten av smøret med olivenolje i en mellomstor kjele til det freser. Tilsett tinte erter og knust hvitløk, fulgt av hønsekraft, vin eller vann.

Strø hakket persille over, og salt og pepper etter smak. La det surre over middels varme under stadig omrøring i 5-8 minutter eller til mesteparten av væsken er kokt inn.

Tilsett omtrent halvparten av fløten. Skru varmen opp og la sausen koke opp under konstant omrøring til den tykner og dekker ertene. Ta kjelen av varmen, rør inn prosciutto og smak til.

Kok pastaen etter anvisningen på pakken. Hell i et dørslag og la den renne godt av seg.

Ha straks resten av smøret og fløten opp i pastakjelen. Tilsett pastaen og bland over middels varme til pastaen er dekket av fløte. Hell sausen over, bland raskt og varm opp.

Serveres straks, med et dryss av friske urter.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Med bourbon, appelsin og rosmarinsirup i drinken setter du påskestemningen
Ukens drink

Med bourbon, appelsin og rosmarinsirup i drinken setter du påskestemningen

For både appelsin, rosmarin og whisky gjør susen. Enkelt og knallgodt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Disse boksvinene er best av de 100 beste
+
Tester

Disse boksvinene er best av de 100 beste

Når boksvinene er av så god kvalitet som disse, kan du faktisk trygt velge dette bærekraftige formatet. Valget av vin i boks handler ikke lenger med at den er lett å putte i feriebagasjen. Men det er mange feller å gå i.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne kaken vil påskeharen jakte på
Ukens kake

Denne kaken vil påskeharen jakte på

En saftig gulrotkake som også er veldig holdbar, er som skapt for påskekosen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet
+

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet

På Tabuno i Oslos Bjørvika byr kjøkkensjef Ivy Solheim og hennes unge team på en unik kombinasjon av norske råvarer i en filippinsk setting. Det gjorde dem til beste norske nykommer ifølge Falstaff Nordics.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her