Potetlasagne med salami
Apéritif

Potetlasagne med salami

Denne oppskriften har en smaksforsterker som heter ansjos som kler potetene og hvitløken veldig godt.

Fremgangsmåte

  1. Skjær poteter, tomater og auberginer i tynne (2-3 mm) skiver. Stek auberginen i olje til den er pent brun.
  2. Legges lagvis med salt, pepper og finhakket hvitløk samt finhakket ansjos, salami i strimler mellom lagene i en ildfast form. Bruk gjerne en springform, da blir det lettere å få den helskinnet ut av formen.
  3. Dryss ost på toppen. Stek ved 180 grader i en drøy time til potetene er myke.
  4. La potetlasagnen få hvile i 10 minutter til den får satt seg. Løsne langs kanten på formen og ta av sidedelen.
  5. Skjær så i pene stykker og server sammen med en salat som du blander av romanosalatblader, ekebladssalat, en avocado i terninger og en dressing av 1 ss god eddik eller sitronsaft, 3 ss god olivenolje, 1 ts fransk sennep, salt og pepper samt litt finhakkete friske urter.
Tips:
Du kan fint bruke annen type pålegg i denne retten som kokt skinke eller eller spekeskinke. For en vegetarisk vri, tilsetter du litt miso i steder for salami (og ansjos). 

Godt brød til er en selvfølge.

Flere deilige retter med lasagne finner du her

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart
+
Ukens vin

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart

200 kroner hver og alle gjør en jobb overfor vårens første grilling. Samtidig som de skiller seg klart ut i sin prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik lager du fiskesuppe i en fei
Dagens rett
Klar fiskesuppe med grønnsaker

Slik lager du fiskesuppe i en fei

Denne oppskriften sikrer deg et velsmakende fiskemåltid på et øyeblikk. Suprere hurtigmiddag skal du lete lenge etter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse
+
Godbiter i pollisten

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse

Grégoire Hoppenots Fleurie-er lever opp til at Beaujolais er det «nye» Burgund, med en annen druesort og et annet terroir, men prisene er fortsatt og heldigvis svært moderate.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser
+
Ukens vin

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser

To varianter av pinot noir, og en morsom ikke helt tørr blandingsrosé i litersflaske. Da er vi i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Beermakers Dinner: Knallgod norsk håndverksøl til en 5-retters meny
Matkurs og vinkurs
Beermakers dinner i Oslo

Beermakers Dinner: Knallgod norsk håndverksøl til en 5-retters meny

Det blir mange deilige smaker på Kullt den 29. april. Nøgne Ø tar med seg 5 spennende øl til en svært så fristende 5-retters meny.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

En pai som denne gjør kål på det du måtte ha av rester etter helgen
Dagens rett
Verdens beste eggepai

En pai som denne gjør kål på det du måtte ha av rester etter helgen

For under et tykt dekke av egg, fløte og parmesan får det meste nytt liv. Og du blir god og mett.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her