Quiche
Apéritif

Quiche

En deilig pai, eller quiche om du vil, med kalkunkjøtt og mye annet godt på og i.

Fremgangsmåte

Smuldre smøret i melet, tilsett vannet og elt til en fast deig. Bruk gjerne en matprosessor. Sett deigen kaldt i 20-30 minutter. Trykk deigen ned i en stor paiform. Prikk godt med gaffel. Stek i ovnen ved 200 °C i ca. 10 minutter til bunnen er svakt gyllen.

Riv squashen grovt på råkostjern. Dryss over litt salt for å trekke ut vann. La det stå ca. ½ time. Press massen gjennom en sikt for å få bort vannet.

Skjær speket kalkunfilet i strimler. Del vårløk i skiver og rødløk i tynne båter og vend dem raskt i litt smør. Legg de soltørkede tomatene noen minutter i kokende vann tilsatt litt olivenolje. Skjær dem deretter i strimler.

Fordel alt i paiskallet. Dryss over ost. Hell over sammenvispet egg, melk, fløte, salt og pepper.

Stek paien på nederste rille i stekeovnen ved 200 °C i 25-30 minutter eller til paien har fått gyllen farge.

Anrett et tynt stykke av paien på hver tallerken. Pynt gjerne med friske urter.

Mange flere lekre paier finner du her  

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Et av de aller beste boblekjøpene er en britisk klassiker
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste boblekjøpene er en britisk klassiker

Det vil si, akkurat denne er en ny kreasjon, men fra den eldste britiske produsenten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Old-school portugisisk rødvin til supre priser
+
Ukens vin

Old-school portugisisk rødvin til supre priser

I Portugal lever gamle tradisjoner videre, og representerer gode hvileskjær fra den fruktdrevne stilen i det prisgunstige segmentet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En herlig syrah til høstens første viltmiddag
+
Godbiter i pollisten

En herlig syrah til høstens første viltmiddag

Den er mørk og syrlig i kirsebær- og bjørnebærfrukten, og en arketypisk crozes fra en klassisk årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige
+
Ukens vin

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige

De er riktig så herlige og i tillegg signert en av de virkelige stjernene med en lang historie i dalen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne middagspaien er til glede for både øyne og mage
Dagens rett

Denne middagspaien er til glede for både øyne og mage

Det sørger både rødbeter, brie og spekeskinke for.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Nyheter hvitvin: Blant novembers 400 hvitvinsnyheter er det en håndfull søte perler som skinner ekstra sterkt
+
Tester

Nyheter hvitvin: Blant novembers 400 hvitvinsnyheter er det en håndfull søte perler som skinner ekstra sterkt

Søte viner får ekstra attraksjonsverdi når det nærmer seg jul. Det er dessuten ekstra mye god å velge blant nå. Men også for den som holder seg til det tørre hvite.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her