Ramen basert på kyllingkraft
Apéritif

Ramen basert på kyllingkraft

Denne ramensuppen passer uansett sesong, men er ekstra deilig nå på høsten. Etter at du har smakt denne for første gang vil du få vann i munnen når du tenker på den igjen.

Fremgangsmåte

  1. Kyllingen som skal bli kraft. Du har nå en hel kylling foran deg. For å partere denne best mulig begynner du med med brystene. Skjær fra brystbenet og utover og sett dem deretter i kjøleskapet. Disse skal bli ramensuppekost om en time.
  2. Bryt lårene av ved å vri det til du kjenner at knokkelen hopper ut av setet. Da er lårene fristilt og du kan skjære dem av. Disse blir middag en annen dag. 
  3. Ha så hele kyllingen i en kasserolle som dekker kyllingen i høyde.
  4. Sammen med oppkuttet gulrot, løk og pepper fyller du kasserollen med vann og lar det koke opp for deretter og skru ned varmen for å la det putre i ca 45 minutter.
  5. Etter 45 minutter tar du frem en sil og siler kraften ut i en skål. Legg resten av elementene i en annen skål for deretter å helle kraften tilbake i kasserollen.
  6. La dette putre videre sammen med fishsauce, soyasaus, ingefær og limesaft. Du trenger ikke salt i denne retten da både soya, fishsauce og kraften i seg selv inneholder så mye salt. 
  7. Nå har du ferdig kokt kyllingskrog med masse kjøtt på seg. For enklest å få løs dette kjøttet, bruker du en gaffel og eventuelt dine nyvaskede hender. Dette legges i en boks i kjøleskapet og kan bli til mange middags- eller lunsjretter denne uken.
  8. Mens ramenkraften putrer kan du sette på vann for eggnudlene. Her vil du finne anbefalt koketid på baksiden av pakningen, men stort sett skal ikke nudler koke lenge, kun ca. 3-5 minutter.
  9. Ta også ut kyllingbrystet, skjær dette i biter og stek til det er gjennomstekt. Når kyllingbitene fremstår som ferdige, legger du dem på et fat og heller teriakymarinade over. Rør dem inn slik at alle bitene er dekket og marinaden får trekke inn. 
  10. Nudlene er nå ferdigkokte og det klart for dandering av tallerkenen. Plasser nudler nederst, deretter vårløk, bønnespirer og tynne soppskiver, før du heller over kraft. Legg til slutt på kyllingbitene. 

Her finner du flere deilige supper med kylling

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Gi en spansk touch på mandagens middag med denne kikert- og skinkegryta
Dagens rett

Gi en spansk touch på mandagens middag med denne kikert- og skinkegryta

En rik og smakfull, men lettlaget gryterett - den slags oppskrifter er gull verdt i en travel hverdag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Å sylte kveite er en super måte å servere fisken som forrett
Dagens rett

Å sylte kveite er en super måte å servere fisken som forrett

Kveite er en fet fisk som det passer godt å koke i en syrlig lake. Fisken får god smak og virker ikke så fet. Det blir derfor en perfekt start på måltidet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Skotte skaper magi i «ukjent» spansk vinområde
+
Godbiter i pollisten

Skotte skaper magi i «ukjent» spansk vinområde

Master of Wine Norrel Robertson er mannen og vinene er nå tilgjengelig i Norge.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Skalldyrfest eller bare fisk til middag? Her er vinen du vil drikke
+
Ukens vin

Skalldyrfest eller bare fisk til middag? Her er vinen du vil drikke

Denne alvarinho-klassikeren gjør jobben til så vel skalldyr som til mer eller mindre forseggjorte sjømatretter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ønsk sommeren velkommen med denne kombinasjonen av fisk og rabarbra
Dagens rett

Ønsk sommeren velkommen med denne kombinasjonen av fisk og rabarbra

I denne oppskriften kan du bruke enten makrell eller småørret. Begge smaker sommerlig med dette tilbehøret.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Lag en djevelsk god kombinasjon av tequila og solbærsaft
Ukens drink

Lag en djevelsk god kombinasjon av tequila og solbærsaft

Du har kanskje ikke prøvd å blande tequila og solbær før? Vi kan love at det smaker djevelsk godt.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her