Rauls sjømatpanne
Foto: Margaret de Lange

Rauls sjømatpanne

Ingredienser

1 stor rødløk
3 fedd hvitløk
3 dl olivenolje
5 ferske modene tomater
2 røde paprika
2 grønne paprika
300 gr ris
1½ l vann
rikelig med fersk persile, koriander og peppermynte
100 gr breiflabb filet + lever
200 gr kveitefilet
200 gr kongereker
200 gr blåskjell
200 gr kongekrabbe
¼ l fløte
¼ l crème fraîche
2 ts salt
pepper
chillipepper
1 glass hvitvin, tørr

Fremgangsmåte

Finhakk hvitløken og tilsett løken mot slutten av stekeperioden.

Skjær et kryss i skinnet på tomatene og skåld dem raskt i kokende vann. Ha tomatene over i iskaldt vann og dra av skinnet.

Del tomatene i båter og ta ut innmaten, hakk tomatene.

Grill paprikaene under grillelementet til de har fått sorte blærer. Ta dem ut og la de avkjøles litt før du legger dem i en plastpose som du lukker.

La paprikaene avkjøles videre til du kan håndtere dem og skrell så av skallet på parikaene. Del dem i to og ta ut frø og hinner. Hakk paprikaen.

Ha tomater og paprika i pannen med løken. Tilsett ris og vann og la trekke i ca 5 minutter før du tilsetter fisk og sjømat i biter, samt hel flatpersille og koriander bundet sammen med tråd.

La trekke i 10 minutter før du tar ut persillen og korianderen. Tilsett salt, pepper og chili etter smak.

Skru ned varmen og bland inn vin, fløte og crème fraîche som koker litt inn. Server med et dryss av fersk koriander og persille.

Sendt inn av Raul Sales, OsloOppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2008

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Madeira på en helt annen og like fullt unik måte
+
Godbiter i pollisten

Madeira på en helt annen og like fullt unik måte

Tørr bordvin fra Madeira vekker stadig større interesse – og denne er et strålende bevis på hva øya langt ute i havet kan by på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Unikt historisk besøk i basishyllene i november
+
Tester

Unikt historisk besøk i basishyllene i november

Vi snakker om den opprinnelige "hellige vinen" vinsanto fra Santorini som finnes i et begrenset antall flasker. Begrenset antall gjelder også andre av godbitene i basis i november, så julehandelen kan starte allerede nå.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgod barolo for pengene
+
Godbiter i pollisten

Knallgod barolo for pengene

Denne har bare økt med en hundrelapp på 10 år.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg
+
Ukens vin

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg

Denne sørafrikanske hvitvinen har fått mye uønsket oppmerksomhet – men nå er kritikken stilnet – og vinen er et like godt kjøp som alltid.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Har du kjøttdeig, eller bare grønnsaker, har du middag
Dagens rett
Rask suppe med kjøttdeig

Har du kjøttdeig, eller bare grønnsaker, har du middag

Med denne oppskriften lager du raskt en smaksrik hverdagsrett, perfekt når du har mye på timeplanen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Knallkjøp fra Bordeaux' østside
+
Ukens vin

Knallkjøp fra Bordeaux' østside

5 år gammel bordeaux til 189,90 kroner som også smaker veldig godt er ikke hverdagskost. Spesielt ikke når den kommer fra en slik familiehistorie.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her