Så englene synger

Fremgangsmåte

En poussin pr. porsjon. Tilberedningen beregnes til to personer. Ha dem i "et badekar" (en stor skål) og smør dem inn med godt med honning (Ca. 1/2 liten boks på to stk....) og klem over to-tre lime. Jeg pleier å raspe over litt limeskall også. Så krydrer du med fingersalt (grovt kjøkkensalt, jeg bruker det danske), litt ingefær, koriander og pepper (gjerne grønn, det gir så rund fin smak...) og lar det stå i noen timer, snu en gang eller to mens det marinerer.
Varm opp smør el. olje i en jerngryte el. lign. Et eller annet med lokk i hvert fall. Brun poussinene ganske godt rundt hele, ta dem opp og legg til side mens du steker sjampinjonger, squash o.l. i "fettet" på ganske sterk varme. Ha på resten av lime/honning marinaden, det karamelliserer nesten, bland i en boks fløte, rør godt, ha i fuglene igjen, sett på lokk, og la dem småkoke ved svak varme så lenge du har lyst, men i hvert fall i 1/2 time til 40 min. Gjerne lenger. De blir så supermøre. Serveres med f.eks.kokt ris og en eller annen grønnsak hvis du vil, det holder egentlig med det du hadde i gryta, men OK med noe som pynter litt på tallerkenen, gjerne en appelsinskive på toppen... hvis du gidder. Appelsinbåter og druer er forresten helt nydelig i sausen.
 

Sendt inn av

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
I dag blir det en ekstra smaksrik vri på laksen
Dagens rett

I dag blir det en ekstra smaksrik vri på laksen

Det tar mye kortere tid å lage pulled laks enn kjøtt. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Lag en påskevri på biffmiddagen
Dagens rett

Lag en påskevri på biffmiddagen

Biff og appelsin er kanskje ikke det første du tenker på, men du kommer til å bli overbevist av denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Trå til med mør og saftig entrecôte
Dagens rett

Trå til med mør og saftig entrecôte

Skikkelig fredagsstemning blir det rundt middagsbordet med denne oppskriften på grillet entrecôte med spinatpoteter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Egg, rom og litt ekstra smak gir den riktige påskestemningen
Ukens drink

Egg, rom og litt ekstra smak gir den riktige påskestemningen

Rum flip er det nærmeste du kommer eggelikør, men altså mye bedre og lettere å drikke.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her