Så englene synger

Fremgangsmåte

En poussin pr. porsjon. Tilberedningen beregnes til to personer. Ha dem i "et badekar" (en stor skål) og smør dem inn med godt med honning (Ca. 1/2 liten boks på to stk....) og klem over to-tre lime. Jeg pleier å raspe over litt limeskall også. Så krydrer du med fingersalt (grovt kjøkkensalt, jeg bruker det danske), litt ingefær, koriander og pepper (gjerne grønn, det gir så rund fin smak...) og lar det stå i noen timer, snu en gang eller to mens det marinerer.
Varm opp smør el. olje i en jerngryte el. lign. Et eller annet med lokk i hvert fall. Brun poussinene ganske godt rundt hele, ta dem opp og legg til side mens du steker sjampinjonger, squash o.l. i "fettet" på ganske sterk varme. Ha på resten av lime/honning marinaden, det karamelliserer nesten, bland i en boks fløte, rør godt, ha i fuglene igjen, sett på lokk, og la dem småkoke ved svak varme så lenge du har lyst, men i hvert fall i 1/2 time til 40 min. Gjerne lenger. De blir så supermøre. Serveres med f.eks.kokt ris og en eller annen grønnsak hvis du vil, det holder egentlig med det du hadde i gryta, men OK med noe som pynter litt på tallerkenen, gjerne en appelsinskive på toppen... hvis du gidder. Appelsinbåter og druer er forresten helt nydelig i sausen.
 

Sendt inn av

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

De lekreste bobler finnes på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

De lekreste bobler finnes på 60+ pol

Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
+
Ukens vin

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid

På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Utforsk chardonnay med Thea Engvik
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Utforsk chardonnay med Thea Engvik

Smak 8 flotte viner laget på samme drue, men fra ulike land og vinregioner. Klarer du å finne din favoritt – eller kanskje oppdager du flere?

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Det unike kjøkkenet og råvarene er grunnen til at alle ser til Oaxaca
+

Det unike kjøkkenet og råvarene er grunnen til at alle ser til Oaxaca

Oaxaca er sentrum for det meksikanske kjøkken. Sterke og lange tradisjoner og et enormt utvalg av råvarer forklarer hvorfor så mange gastronomer søker hit – og at også Michelin har inkludert området i sin første Mexico-guide.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her