Så englene synger

Fremgangsmåte

En poussin pr. porsjon. Tilberedningen beregnes til to personer. Ha dem i "et badekar" (en stor skål) og smør dem inn med godt med honning (Ca. 1/2 liten boks på to stk....) og klem over to-tre lime. Jeg pleier å raspe over litt limeskall også. Så krydrer du med fingersalt (grovt kjøkkensalt, jeg bruker det danske), litt ingefær, koriander og pepper (gjerne grønn, det gir så rund fin smak...) og lar det stå i noen timer, snu en gang eller to mens det marinerer.
Varm opp smør el. olje i en jerngryte el. lign. Et eller annet med lokk i hvert fall. Brun poussinene ganske godt rundt hele, ta dem opp og legg til side mens du steker sjampinjonger, squash o.l. i "fettet" på ganske sterk varme. Ha på resten av lime/honning marinaden, det karamelliserer nesten, bland i en boks fløte, rør godt, ha i fuglene igjen, sett på lokk, og la dem småkoke ved svak varme så lenge du har lyst, men i hvert fall i 1/2 time til 40 min. Gjerne lenger. De blir så supermøre. Serveres med f.eks.kokt ris og en eller annen grønnsak hvis du vil, det holder egentlig med det du hadde i gryta, men OK med noe som pynter litt på tallerkenen, gjerne en appelsinskive på toppen... hvis du gidder. Appelsinbåter og druer er forresten helt nydelig i sausen.
 

Kilde

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
120 nye musserende: Det finnes knapt noen over denne som holder det navnet lover
+
Tester

120 nye musserende: Det finnes knapt noen over denne som holder det navnet lover

I november er det flere typer boblefest, og over alle rager denne unike champagnen som er både sjelden og høy priset. Men det finnes sågar knallkjøp blant de høyest skårede champagnene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Fantastiske Cote Rotier viser 2024-årgangens klassiske storhet
+
Tester
Nyheter rødvin november 2026

Fantastiske Cote Rotier viser 2024-årgangens klassiske storhet

Blant de 450 testede rødvinsnyhetene i november holder Rhone og Rostaing fortet, men også lenger sør i dalen er det, ikke overraskende, knallgode viner å finne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En herlig syrah til høstens første viltmiddag
+
Godbiter i pollisten

En herlig syrah til høstens første viltmiddag

Den er mørk og syrlig i kirsebær- og bjørnebærfrukten, og en arketypisk crozes fra en klassisk årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige
+
Ukens vin

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige

De er riktig så herlige og i tillegg signert en av de virkelige stjernene med en lang historie i dalen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 05. november i Oslo

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland

Opplev en helt spesiell kveld der moderne norske juleklassikere møter noen av Badens mest spennende viner. Her får du møte «Next Generation Winemaker of the Year”, Johanna Bernhart.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Kongekrabbe på vietnamesisk vis er en ekstra smakfull kombo
Dagens rett

Kongekrabbe på vietnamesisk vis er en ekstra smakfull kombo

Selv om kongekrabbe er en eksklusiv råvare med god egensmak, tåler den litt juling som i denne oppskriften.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her