Så englene synger

Fremgangsmåte

En poussin pr. porsjon. Tilberedningen beregnes til to personer. Ha dem i "et badekar" (en stor skål) og smør dem inn med godt med honning (Ca. 1/2 liten boks på to stk....) og klem over to-tre lime. Jeg pleier å raspe over litt limeskall også. Så krydrer du med fingersalt (grovt kjøkkensalt, jeg bruker det danske), litt ingefær, koriander og pepper (gjerne grønn, det gir så rund fin smak...) og lar det stå i noen timer, snu en gang eller to mens det marinerer.
Varm opp smør el. olje i en jerngryte el. lign. Et eller annet med lokk i hvert fall. Brun poussinene ganske godt rundt hele, ta dem opp og legg til side mens du steker sjampinjonger, squash o.l. i "fettet" på ganske sterk varme. Ha på resten av lime/honning marinaden, det karamelliserer nesten, bland i en boks fløte, rør godt, ha i fuglene igjen, sett på lokk, og la dem småkoke ved svak varme så lenge du har lyst, men i hvert fall i 1/2 time til 40 min. Gjerne lenger. De blir så supermøre. Serveres med f.eks.kokt ris og en eller annen grønnsak hvis du vil, det holder egentlig med det du hadde i gryta, men OK med noe som pynter litt på tallerkenen, gjerne en appelsinskive på toppen... hvis du gidder. Appelsinbåter og druer er forresten helt nydelig i sausen.
 

Sendt inn av

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Verdens enkleste drink som også smaker syrlig og friskt
Ukens drink

Verdens enkleste drink som også smaker syrlig og friskt

Lemon Drop er en forfriskende, syrlig vodkadrink som bare har to krav: at sitronen er skikkelig god og at vodkaen er av det karaktersterke slaget.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Bak noe skikkelig godt til morsdagen
Guide

Bak noe skikkelig godt til morsdagen

Kake hører med når sjefen skal feires nå på søndag, og her finner du de beste oppskriftene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne
+
Godbiter i pollisten

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne

For fra Roeros sandjordmonn kommer noen av de mest elegante uttrykkene av druesorten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette
+
Ukens vin

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette

Denne rødvinen som smaker aldeles fortreffelig, kommer fra en historisk eiendom eid i dag av en like historisk og ikke minst berømt familie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

I dag er det samenes nasjonaldag. Det feires med en vri på finnbiff
Dagens rett

I dag er det samenes nasjonaldag. Det feires med en vri på finnbiff

Reinskav eller finnbiff er et supert valg både for et festmåltid midt i uka og for å markere landets andre nasjonaldag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Dette er det beste du kan servere til god og sterk kaffe
Ukens kake
Lettlaget sitronkake

Dette er det beste du kan servere til god og sterk kaffe

Sitron gir ikke bare en veldig god kontrast til kaffen, den letter også smaken og gir deg lyst på et stykke til.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her