Saltbakt uer med potetmos og trøffelbrokkoli
Foto: Inkognito

Saltbakt uer med potetmos og trøffelbrokkoli

Fremgangsmåte

Rens fisken, skrap av løse skjell. Strø litt salt og pepper i buken, og fyll med finhakket hvitløk, purreskiver og epleterninger. Legg inn et par ts smør sammen med fyllet.

Dekk en stekeplate med aluminiumsfolie, og strø et dekkende lag grovsalt over. Legg fisken på siden oppå saltet, og dekk så hele fisken med salt.

Dusj saltet lett med en sprayflaske med vann. Sett inn stekeovnen på 225 grader i en halv time.

Kok potetene. Varm en pakke kremfløte til kokepunktet. Skrell potetene, og kjør i hurtigmikser og spe med fløten til konsistensen blir tykt kremaktig. Smak til med salt og pepper.

Damp brokkolien, gjerne i dampkjele over potetene for å spare energi. Kjør brokkolien i hutigmikser, tilsett litt av den varme fløten, noen dråper trøffelolje, salt og pepper.

Skal du slå på stortromma kan du bruke ekte trøffel, del opp i mindre biter før den kjøres sammen med brokkolien.   

Hell kraften av krepsehalene i en kjele og kok opp. Tilsett ca en halv pakke fløte, og kok inn til sausen er passe tykk. Smak til med Gastromat, justér med litt sukker og limesaft. Tilsett krepsehalene før servering.

Ta fisken ut av ovnen, brekk av saltlaget, og skjær porsjonsbiter av sidestykkene.

Legg fiskestykkene på varme tallerkener, spre brokkolimoussen med en skje i en bue langs siden av hver tallerken. Den klare grønne fargen gir en spennende kontrast til den hvite fisken.

Legg opp potetmosen med en kremsprøyte med stjerneformet tut. Hell sausen forsiktig over fiskestykkene. Vel bekomme!

Sendt inn av Vigleik M. Aas, BodøOppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2008

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
La de franske boblene få en pause på maifesten
+
Godbiter i pollisten

La de franske boblene få en pause på maifesten

Italienske bobler (men ikke prosecco) er virkelig i støtet, med Franciacorta på topp, og det til konkurransedyktige priser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser
+
Tester

600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser

Riesling som tar fletta av det meste annet. Vin fra hutiheiti som ingen kan måle seg med. Og burgunderlegender til en tredel av prisen. Det er litt av mainyhetene blant de hvite vinene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak hundrevis av viner på Rieslingmessen 2026
Matkurs og vinkurs
Vinmesse 07. mai i Oslo

Smak hundrevis av viner på Rieslingmessen 2026

Bli med på en smakfull vinopplevelse hvor du får smake viner fra noen av verdens beste rieslingprodusenter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Disse vinene er fortsatt røverkjøp
+
Ukens vin

Disse vinene er fortsatt røverkjøp

Dão er en viktig kilde til svært gunstig prisede viner som også holder høy kvalitet. Disse er helt i teten.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her