Satayspyd av svin
Trond Moi

Satayspyd av svin

Dette deilige spydet er det Trond Moi fra Bølgen & Moi, som vil at du skal servere.

Fremgangsmåte

Skjær opp ben- og fettfritt kjøtt av svin, 150 g pr porsjon, i svært tynne skiver, 2x10 cm. Bland 1 dl sitronjuice, 1dl olivenolje, 1 cm frisk, finhakket ingefær, skall av 1/4 appelsin, skåret i tynne strimler og finhakket, 2 ts paprikapulver, 1/2 ts chilipulver, 1 ts karri. Hell over kjøttet og la ligge i kjøelskap natten over. Tre kjøttbitene på trepinner. Stek spydene i smør, ca ett minutt på hver side.
 
Skyll godt og riv opp assortert salat, som lollo, rapid, frisé eller det du har for hånden. Legg det i en haug på tallerkene. Drypp over vinaigrette som du lager av 1 ss Dijon-sennep, 2 ss vineddik og 1,5 dl olivenolje. Smak til med salt og pepper. Lag en saus av 1 dl peanøtter, 1 dl hakkede tomater, 1/2 ss frisk, finhakket ingefær, 4 ss appelsinjuice, tilsett litt av marinaden og kjør sammen i en foodprocessor. Gi sausen et oppkok. Smak til med salt. Rør i en smørklump. Sausen fordeles i små skåler som settes på hver tallerken slik at spydene kan dyppes oppi. Skjær agurk i staver og rødløk i ringer. Anrett som på bildet og server med jasminris hvis den skal brukes som hovedrett. Passer like godt som for- eller smårett.
 
En smaksrik rett og en motpol til svinekjøtt i ribbeform. Perfekt mat for den litt matleie.
 
Oppskrift Trond Moi, Bølgen & Moi
 

Kilde Trond Moi

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Champagnefest i basishylla i november
+
Tester

Champagnefest i basishylla i november

Allerede nå kan du sikre deg vellagret champagne til svært konkurransedyktige priser, som neppe kommer igjen. Og det på et pol nær deg. Men også en håndfull rødviner til høstlige menyer er verd å ta en titt på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Et av de aller beste boblekjøpene er en britisk klassiker
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste boblekjøpene er en britisk klassiker

Det vil si, akkurat denne er en ny kreasjon, men fra den eldste britiske produsenten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En herlig syrah til høstens første viltmiddag
+
Godbiter i pollisten

En herlig syrah til høstens første viltmiddag

Den er mørk og syrlig i kirsebær- og bjørnebærfrukten, og en arketypisk crozes fra en klassisk årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige
+
Ukens vin

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige

De er riktig så herlige og i tillegg signert en av de virkelige stjernene med en lang historie i dalen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fersk fiken smaker himmelsk i en kake som denne
Ukens kake

Fersk fiken smaker himmelsk i en kake som denne

Prøv denne kombinasjonen av fersk fiken i en terte servert med tykk krem, og bli overbevist.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Old-school portugisisk rødvin til supre priser
+
Ukens vin

Old-school portugisisk rødvin til supre priser

I Portugal lever gamle tradisjoner videre, og representerer gode hvileskjær fra den fruktdrevne stilen i det prisgunstige segmentet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her