Satayspyd av svin
Trond Moi

Satayspyd av svin

Dette deilige spydet er det Trond Moi fra Bølgen & Moi, som vil at du skal servere.

Fremgangsmåte

Skjær opp ben- og fettfritt kjøtt av svin, 150 g pr porsjon, i svært tynne skiver, 2x10 cm. Bland 1 dl sitronjuice, 1dl olivenolje, 1 cm frisk, finhakket ingefær, skall av 1/4 appelsin, skåret i tynne strimler og finhakket, 2 ts paprikapulver, 1/2 ts chilipulver, 1 ts karri. Hell over kjøttet og la ligge i kjøelskap natten over. Tre kjøttbitene på trepinner. Stek spydene i smør, ca ett minutt på hver side.
 
Skyll godt og riv opp assortert salat, som lollo, rapid, frisé eller det du har for hånden. Legg det i en haug på tallerkene. Drypp over vinaigrette som du lager av 1 ss Dijon-sennep, 2 ss vineddik og 1,5 dl olivenolje. Smak til med salt og pepper. Lag en saus av 1 dl peanøtter, 1 dl hakkede tomater, 1/2 ss frisk, finhakket ingefær, 4 ss appelsinjuice, tilsett litt av marinaden og kjør sammen i en foodprocessor. Gi sausen et oppkok. Smak til med salt. Rør i en smørklump. Sausen fordeles i små skåler som settes på hver tallerken slik at spydene kan dyppes oppi. Skjær agurk i staver og rødløk i ringer. Anrett som på bildet og server med jasminris hvis den skal brukes som hovedrett. Passer like godt som for- eller smårett.
 
En smaksrik rett og en motpol til svinekjøtt i ribbeform. Perfekt mat for den litt matleie.
 
Oppskrift Trond Moi, Bølgen & Moi
 

Sendt inn av Trond Moi

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disk opp med en skikkelig smaksrik fiskerett denne helgen
Dagens rett

Disk opp med en skikkelig smaksrik fiskerett denne helgen

Steinbit i en blåskjellsaus/gryte eller saute på fagspråket, er så godt som sjømat kan bli. Ikke er det vanskelig heller.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Bakt camembert med honning og valnøtter er kosemat som skal nytes med senkede skuldre og fulle glass
Dagens rett

Bakt camembert med honning og valnøtter er kosemat som skal nytes med senkede skuldre og fulle glass

Bakt camembert er uimotståelig deilig helgekos. Perfekt for en kveld med selvpleie eller en romantisk kveld for to.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ikoniske viner fra California til en 5-retters meny
Matkurs og vinkurs
Winedinner 14. oktober i Oslo

Ikoniske viner fra California til en 5-retters meny

Den 14. oktober har du muligheten til å bli bedre kjent med den anerkjente vinprodusenten Sanford, når du får smake på 6 av deres viner til en fantastisk meny.  

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten
+

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten

Braastad-familien, nå med Edouard, har for første gang på 150 år fått inn en person utenfor familien til å lage produktene. Aurelien Jayat har lang erfaring fra vin- og champagneindustrien, som kommer til nytte i møtet med det fallende markedet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her