Sei med blåmuggost og potetlokk
Foto: Synøve Dreyer

Sei med blåmuggost og potetlokk

Fisk med potetmos på toppen er en genial vri på fiskegratengen. Blåmuggosten gir den ekstra mye smak.

Fremgangsmåte

  1. Skjær fisken i porsjonsstykker, dryss den med salt og legg den i smurt ildfast form. Rør sammen ost og crème fraîche og hell det over fisken.
  2. Potetmos:
    Skrell potetene og skjær dem i biter. Kok dem møre i vann, uten salt. Hell av kokevannet og mos potetene med smør og melk. Rør inn sammenvispet egg og smak mosen til med salt og pepper.
  3. Dekk fisken med potetmos, sprøyt den eventuelt over. Stek retten nede i ovnen ved 200 grader i ca. 30 minutter til fisken er gjennomkokt og potetlokket gyllent.
  4. Server poteter eller brød og kokte grønnsaker eller salat.

Tips:
Hvis blåmuggost er for kraftig, kan en annen kremete ostetype velges i steden. 

Her finner du mange deilige retter med sei

Prøv Hellstrøms favorittpotetmos

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Godfisk.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
På topp blant 400 nye hvitviner: Strålende rieslinger en konge verdig
+
Tester

På topp blant 400 nye hvitviner: Strålende rieslinger en konge verdig

2024 og 2025-årgangene gir rieslinger for to ulike smakspreferanser, som kommer til å sikre denne populære vinstilens vekst i Norge. Septembernyhetene har også mye annet å by på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med selvplukkete kantareller til kebaben blir den ren luksus
Dagens rett

Med selvplukkete kantareller til kebaben blir den ren luksus

Norsk lam og kantareller får en genial ramme i form av denne kebaben. Topp til helgekosen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sørfranske rødviner i en klasse for seg
+
Godbiter i pollisten

Sørfranske rødviner i en klasse for seg

Takket være naturlige metoder, biodynamisk drift og råd fra en kultprodusent, har denne historiske Languedoc-produsenten fått en nystart, men ikke helt uten dramatikk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben
+
Ukens vin

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben

159,90 er virkelig billig i dagens prisleie, og i hvert fall når den er så vellaget som denne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Innbakte pølser er skikkelig fredagsmoro
Dagens rett

Innbakte pølser er skikkelig fredagsmoro

Både store og små kan fritt velge hva de fylles med. Nyt dem i hjemmet eller pakk dem med i sekken og grill over bålet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Slå til med helstekt krydderbakt kveite med kremet blomkål og skalldyrglace
Dagens rett

Slå til med helstekt krydderbakt kveite med kremet blomkål og skalldyrglace

Kveite er vår festfisk nummer en og når den bakes hel i ovnen og serveres med din egen skalldyrsaus belønnes du rikelig med smak. Litt med tidkrevende tilbehør riktignok, men det er det verdt.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her