Sitronstekt piggvar med fylt akkar og morkelsaus
Foto: JulieanneBirch

Sitronstekt piggvar med fylt akkar og morkelsaus

Fremgangsmåte

  1. Krydre og grill fisken med litt sitronskall og timian gnidd over fiskekjøttet. Grill fisken kun på en side. 
  2. Anrettes med garnityr pent anrettet rundt. 
  3. Surr løkene i oljen sammen med risen.
  4. Tilsett kraften litt etter litt. Fortsett å ha i kraft til alt er kokt inn og risen er mør. Husk å rør i risen hele tiden. 
  5. Rør inn ost og smør til slutt. Avkjøles. Bland så inn kjørvelbladene og fyll massen inn i blekksprutene.
  6. Lukk dem med tannpirkere så fyllet ikke renner ut.
  7. Surr soppen med løk og hvitløk til den er blank.
  8. Ta så soppen ut og hell på kylling- og kalvekraften og redusér til passe konsistens.
  9. Tilsett fløten og pisk inn smøret.
  10. Bland inn soppen og smak til med salt, pepper og juster balansen med litt sitronjuice før servering.

Prøv gjerne sitronsaus til denne retten - det blir enda friskere

Her finner du flere deilige retter med piggvar

Og her finner du veldig mange andre fiskeretter

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Eksportutvalget for fisk

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
La de franske boblene få en pause på maifesten
+
Godbiter i pollisten

La de franske boblene få en pause på maifesten

Italienske bobler (men ikke prosecco) er virkelig i støtet, med Franciacorta på topp, og det til konkurransedyktige priser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser
+
Tester

600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser

Riesling som tar fletta av det meste annet. Vin fra hutiheiti som ingen kan måle seg med. Og burgunderlegender til en tredel av prisen. Det er litt av mainyhetene blant de hvite vinene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Prøv deg på en ekte meksikansk klassiker
Dagens rett

Prøv deg på en ekte meksikansk klassiker

Cochinita pibil er så meksikansk som en rett kan bli. Og som med alt annet meksikansk, er den perfekt å dele med andre. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Disse vinene er fortsatt røverkjøp
+
Ukens vin

Disse vinene er fortsatt røverkjøp

Dão er en viktig kilde til svært gunstig prisede viner som også holder høy kvalitet. Disse er helt i teten.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her