Solbærkake
Foto: undefined undefined

Solbærkake

Solbær i kake bidrar til å gjøre den ekstra saftig og ikke minst frisk. I denne oppskriften er det også gresk yoghurt som bidrar i samme retning. Hvis du vil ha en rundere smak kan du godt bruke lettrømme i stedet.

Fremgangsmåte

Bland solbær og melis og la stå mens du lager kaken.

Pisk smør og sukker hvitt med en miksmaster.  Tilsett eggene ett av gangen mens du pisker videre ved litt lavere hastighet.

Bland de tørre ingrediensene. Sikt inn i egg-smør-sukker-miksen vekselvis med yoghurt.  Vend inn solbærene i kakedeigen slik at du får en lett marmorering.

Smør en kakeform på 22 cm og helldeigen oppi. Stek ved 175 grader i 45-55 minutter. Bruk en trepinne for å teste at kaken er gjennomstekt, men fortsatt fuktig.

Server med pisket krem og friske solbær.

Tips:
Du kan fint bruke syltetøy i denne oppskriften. Reduser i så fall sukkermengden med 0,5 dl. Og melisen dropper du helt. 

Tips:
Hvis du foretrekker lettrømme eller kesam framfor gresk yoghurt, er det gode erstatninger. 

Lyst på en annen deilig kake da finner du flere hundre oppskrifter her

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få ukens kake som nyhetsbrev 

Her får du svært så praktiske kokketips

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Ceviche Chifero er perfekt sommermat - imponer gjestene og deg selv
Dagens rett

Ceviche Chifero er perfekt sommermat - imponer gjestene og deg selv

Denne oppskriften ser kanskje komplisert ut, men er egentlig ganske så enkel. Lager du den klassiske tigermelken kvelden før, har du i tillegg en meget sofistikert middag på under 15 minutter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Prøv den italienske klassikeren Saltimbocca med parmesan- og spinatpoteter på grillen
Dagens rett

Prøv den italienske klassikeren Saltimbocca med parmesan- og spinatpoteter på grillen

Saltimbocca, parmesan, spinat og nypoteter. Nam. Her er oppskriften som er enkel som bare det.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget
+
Godbiter i pollisten

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget

Kitzeck-Sausal er et område få har hørt om, men som du ikke glemmer når du først har vært der.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Unike Andes-nære viner
+
Ukens vin

Unike Andes-nære viner

Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Har du gammelt brød, har du verdens raskeste middag
Dagens rett

Har du gammelt brød, har du verdens raskeste middag

Bruschetta med parmaskinke, gorgonzola og soltørkede tomater er ikke bare en rask, men også veldig god middagsløsning. Og som kan tilpasses etter hva du har i kjøleskapet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Blant de 150 hvitvinsboksene og posene som er testet finner du garantert noe for ditt behov i sommerferien
+
Tester

Blant de 150 hvitvinsboksene og posene som er testet finner du garantert noe for ditt behov i sommerferien

Ethvert feriekjøleskap har plass til en boks med hvitvin - og mange hvitvinsbokser inneholder virkelig seriøs vin. Noen er sågar bedre enn de fleste sammenlignbare flaskeutgaver.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her