Søte, sprø nudler som i Thailand

Fremgangsmåte

  1. Varm oljen i en wok eller stekepanne. Skjær tofuen i tynne skiver og deretter til tynne strimler og stek den til den er sprø på overflaten.
  2. Fres kyllingkjøttet til det skifter farge. Tas opp og settes til side.
  3. Stek vermicellien til den har svulmet opp og blitt sprø og hvit. Ta den opp og la den avdryppes. Hell ut oljen bortsett fra 2 spiseskjeer.
  4. Fres reker, vårløk og hvitløk i 1 ½ minutt. Tas opp av pannen.
  5. Hell de piskede eggene i pannen. Når eggene begynner å størkne, skjæres de opp i strimler med stekespaden. Ta eggestrimlene opp og tørk pannen ren.
  6. Hell sukker, sitronsaft, eddik, vann og fiskesaus i pannen. Kokes opp. Tilsett chilipulver og la det koke i 1-2 minutter. Ha i de stekte nudlene og bland dem inn i sausen over sterk varme, til de er helt dekket.
  7. Tilsett tofu, kylling, reker, vårløk, hvitløk og egg. Gjennomvarmes under forsiktig omrøring i 3 minutter.
  8. Legg nudlene på et fat og pynt med bønnespirer og hvitløkspurre.

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Lekre drinker med akevitt til julesesongen - mikset av Norges beste bartender
Ukens drink

Lekre drinker med akevitt til julesesongen - mikset av Norges beste bartender

Øyvind Lindgjerdet gir deg her forslag til en lekker velkomstdrink med champagne og akevitt og en som passer best til desserten eller etter middagen i sofaen foran peisen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik får du fart på muffinsene - smak av pepperkake og blåmuggost
Ukens kake

Slik får du fart på muffinsene - smak av pepperkake og blåmuggost

Pepperkaker og blåost høres kanskje litt merkelig ut, men det er en himmelsk kombinasjon - bare prøv dagens oppskrift og bli frelst.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En flaske liebfraumilch til nesten samme pris som for en treliter?
+
Godbiter i pollisten

En flaske liebfraumilch til nesten samme pris som for en treliter?

Ja, det er et dristig påfunn som fortjener oppmerksomhet fordi kvaliteten er av en annen verden.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Smakskraft behøver ikke bety høy alkohol
+
Ukens vin

Smakskraft behøver ikke bety høy alkohol

Med 12 prosent er denne rødvinen beviset at også varmklima-vinområder kan lage en vin med både kraft og friskhet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Dette må du rett og slett prøve - tempura er perfekt fredagssnacks
Dagens rett

Dette må du rett og slett prøve - tempura er perfekt fredagssnacks

Tempura er japansk friteringsmetode som passer utmerket også for norske råvarer. Og så er det helt topp til alt fra fingermat til forrett, mellomrett eller alene som kveldskos.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Credo på Nasjonalbiblioteket er en unik satsing på matkulturformidling
+

Credo på Nasjonalbiblioteket er en unik satsing på matkulturformidling

Heidi Bjerkans Credo har gjenoppstått i sin tredje og helt nye versjon på Nasjonalbiblioteket i Oslo, hvor formidling av ekte matkultur er hovedmålet – og det for alle budsjetter.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her