Spaghetti med tomater, ansjos, oliven og kapers (Spaghetti alla Puttanesca)

Fremgangsmåte

Varm oljen i en mellomstor stekepanne og ha i løk, hvitløk og ansjos. La det surre over svak varme under stadig omrøring, i 5-7 minutter eller til ansjosen er en myk mos. Tilsett svarte oliven og kapers og la det surre i et minutts tid.

Tilsett tomater, vann, halvparten av persillen og salt og pepper etter smak. Rør godt og la det koke opp, slå ned varmen og legg lokk på kjelen. La det småkoke i 30 minutter mens du rører av og til. I mellomtiden koker du pastaen etter anvisningen på pakken.

Slå vannet av pastaen og hell den i en oppvarmet bolle. Smak til sausen, hell den over pastaen og bland godt. Serveres straks, med resten av persillen strødd over.

Denne klassiske sausen fra Campania i Sør-Italia er rik på smak. Alla puttanesca betyr "som de prostituerte lager den".

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Californiske viner med klar europeisk profil
+
Godbiter i pollisten

Californiske viner med klar europeisk profil

OMA har hentet hjem noen riktige godbiter fra noen av Californias beste vinmarker. Og hjulpet til med sin egen signatur.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter
+
Ukens vin

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter

De er både billigere og mye bedre enn storselgerne samtidig som den bidrar til å hjelpe ansatte og bedrifter i restaurantbransjen på hjemmebane.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slik har du ikke smakt alvarinho før
+
Godbiter i pollisten

Slik har du ikke smakt alvarinho før

Det er ikke bare emballasjen som skiller denne vinen fra alle andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
+
Ukens vin

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer

Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

10 norske vinkart konkurrerer i Star Wine Lists globale finale

Det er de 10 vinnerne fra Star Wine List Norway 2025 som skal bryne seg på verdenseliten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Dette er trolig det eneste du får smake av Keller i denne årgangen
+

Dette er trolig det eneste du får smake av Keller i denne årgangen

Klaus Peter Keller slipper 3252 flasker i TU 3. juni, og det er ikke så mye mer derfra som kommer av 2025-årgangen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her