Steinbit i buljong med kjaker, liten won ton og smågrønnsaker
Foto: Eva Brænd

Steinbit i buljong med kjaker, liten won ton og smågrønnsaker

Ingredienser
600 g steinbitrygg
200 g steinbitkjake
1 liter fiskebuljong
100 g vårløk
100 g selleri
100 g knaskegulrot
salt
Steinbit-won ton:
4 won ton-plater
150 g steinbitavskjær
2 sjøkrepshaler
1 egg
1 ts salt
½ dl fløte
1 ss frisk hakket koriander
1 rød brent chili
salt
sort nykvernet pepper

Fremgangsmåte

Del stenbitfileten i passe stykker a 40-50 g og tørrsalt i 15 minutter sammen med kjakene. Skyll så godt av med vann og la de renne av seg på et håndkle. Skyll, skrell og kutt grønnsakene i passe biter. Kok de så nesten møre i godt saltet vann og ha de så rett over i isvann. Ved servering trekkes fisken og kjakene i 2 dl av fiskebuljongen. Varm så grønnsakene og won ton i det resterende av buljongen som er smakt til med salt og sitron. Legg så den ferdig trukne fisken i tallerken og legg i grønnsaker, won ton og buljongen til slutt.

Stenbit-won ton:
Kjør sammen steinbitavskjær, sjøkreps, egg og salt på kjøkken maskin. Spe inn fløten og smak til med salt, frisk koriander og pepper. Stryk litt eggeplomme på to av kantene på won ton platen. Legg så en skje med fyllet på og brett kanten diagonalt over slik at det blir en trekant. Press godt sammen og dypp won ton i kokende lettsaltet og deretter over i isvann. Varme sammen med grønnsakene, ved servering.
 
 

Sendt inn av Kjetil Gundersen ved Gastronomisk Institutt

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
På Mahaniyom Bar i Bangkok er de hekta på blekk - som blir til helt unike drinker
+

På Mahaniyom Bar i Bangkok er de hekta på blekk - som blir til helt unike drinker

På baren Mahaniyom i Bangkok går man nye veier for å skape annerledes smaksopplevelser hvor drinkene får navn etter hovedingrediensen: Cow, Pomelo og Squid er akkurat det du tror.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Le Du i Bangkok: Larver og biller som fine dining
+

Le Du i Bangkok: Larver og biller som fine dining

Thitid Tassanakajohn på stjernerestauranten Le Du i Bangkok ønsker å nytolke det mangfoldige thai-kjøkkenet i en fine dining-setting, og det innebærer også bruk av insekter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne vinen og druesorten slutter aldri å fascinere
+
Godbiter i pollisten

Denne vinen og druesorten slutter aldri å fascinere

Hvordan det er mulig å lage en rødvin med så mye karakter og eleganse og likevel bare 11,5 prosent alkohol. Og så finnes den på de fleste større pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

For 200 kroner får du en virkelig herlig rødvin
+
Ukens vin

For 200 kroner får du en virkelig herlig rødvin

Den finnes dessuten i de fleste polhyller og er perfekt å ta med seg på vinterferien – også om den tilbringes hjemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lag noe ekstra godt og lettvint av restene
Dagens rett
Omelett med spekeskinke og gressløk

Lag noe ekstra godt og lettvint av restene

Har du gode egg og enten spekeskinke, annen spekemat eller kjøtt, eller kanskje skalldyr eller fisk til overs etter helgen, ja, da har du en super restemiddag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

By på nydelig fiskesuppe med sesongens beste råvare
Dagens rett

By på nydelig fiskesuppe med sesongens beste råvare

Nå er skrei å få tak i overalt. Og med denne oppskriften på fiskesuppe med skrei og små grønnsaker, blir det fest på tallerkenen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her