Stekt and med svisker og vin-brasert rødkål
Foto: gbh007

Stekt and med svisker og vin-brasert rødkål

Denne lekre retten passer til så vel jul som nyttår og andre vinterlige festligheter.

Fremgangsmåte

Smelt smøret i en stor kjele på middels varme. Tilsett kålen og sauter den i 2 minutter. Tilsett 4 dl juice, 2 dl vin, eddiken, sukker, appelsin og kanelstangen. La småkoke til kålen er mør og nesten all vesken er fordampet, ca 1 time - rør av og til. Fjern appelsinen. Smak til med salt og pepper. Kålen kan lages dagen i forvegen. Kjøles da litt ned, settes i kjøleskap til den er helt nedkjølt, dekk så til og la stå kaldt.

Forvarm ovnen til 230°C. Plasser anda på stativ i en ildfast stekepanne. Legg 10 svisker og eple inni anda. Strø over med salt og pepper. Stek i 25 minutter. Reduser temperaturen i stekeovnen til 175°C. Fortsett stekingen helt til steketermometeret som du setter i den tykkeste delen av låret registrerer 71°C, noe som tar ca 75 minutter.

Bland sammen resten av juicen og 16 svisker i en middels stor gryte. Kokes på middels varme mens du rører om av og til, til sviskene har trukket til seg nesten all vesken (ca 10 minutter).

Overfør anda til et fat. Dekk til med folie for å holde på varmen. Hell av fettet fra stekepanna (Ta vare på fettet! Det er perfekt til å steke for eksempel poteter i!). Hell resten av vinen over i stekepanna, ha den over ei kokeplate på middels varme og kok opp mens du skraper løs brunede biter. Hell dette så over sviskeblandingen og la småkoke til sausen er redusert til 2 dl, ca 4 minutter.

Varm opp kålen til den småkoker, rør forsiktig om av og til. Skjær opp anda og arranger den på et serveringsfat. Ha sviskesausen over. Server kålen ved siden av sammen med kokte mandelpoteter.

Sendt inn av Sven-Erik Andersen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Vannmelon er både leskende og svalende og med whisky og litt til får den ekstra dybde
+
Ukens drink

Vannmelon er både leskende og svalende og med whisky og litt til får den ekstra dybde

Denne drinken er suveren om sommeren. Perfekt på grill- eller før den siste fotballfesten denne helga.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Kebab på grillen smaker himmelsk - la deg friste av Şiş köfte - tyrkisk lammekebab med granateple-tzatziki
Dagens rett

Kebab på grillen smaker himmelsk - la deg friste av Şiş köfte - tyrkisk lammekebab med granateple-tzatziki

Şiş köfte er kebab laget av lammekjøttdeig. Dette gjør den både saftig og rik på smak. Prøv den på grillen denne helgen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene
+
Godbiter i pollisten

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene

Gresk vin er i vinden og noen er mer klassiske enn andre. Disse er dessuten knallgode kjøp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme
+
Ukens vin

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme

Den er saftig og leskende med moderat alkohol og et bredt bruksområde. På 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Salat med burrata og fersken er en fest både for øyet og ganen
Dagens rett

Salat med burrata og fersken er en fest både for øyet og ganen

Dagens rett er en sikkelig lekkerbisken. Her får både øyet og ganen glede seg. Silkemyk og kremet burrata får selskap av pepret ruccola, bitter raddichio og søt og syrlig fersken - en real fest av en smaksopplevelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

I Halland kommer kokkene hjem til middag
+

I Halland kommer kokkene hjem til middag

Halland har fått ekstra oppmerksomhet på grunn av en viss norsk fotballspiller. Den smale kyststripen mellom Skåne og Västergötland, er et sted for andre kjendisutøvere på toppnivå - kokker med Michelin-fortid.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her