Stekt and med svisker og vin-brasert rødkål
Foto: gbh007

Stekt and med svisker og vin-brasert rødkål

Denne lekre retten passer til så vel jul som nyttår og andre vinterlige festligheter.

Fremgangsmåte

Smelt smøret i en stor kjele på middels varme. Tilsett kålen og sauter den i 2 minutter. Tilsett 4 dl juice, 2 dl vin, eddiken, sukker, appelsin og kanelstangen. La småkoke til kålen er mør og nesten all vesken er fordampet, ca 1 time - rør av og til. Fjern appelsinen. Smak til med salt og pepper. Kålen kan lages dagen i forvegen. Kjøles da litt ned, settes i kjøleskap til den er helt nedkjølt, dekk så til og la stå kaldt.

Forvarm ovnen til 230°C. Plasser anda på stativ i en ildfast stekepanne. Legg 10 svisker og eple inni anda. Strø over med salt og pepper. Stek i 25 minutter. Reduser temperaturen i stekeovnen til 175°C. Fortsett stekingen helt til steketermometeret som du setter i den tykkeste delen av låret registrerer 71°C, noe som tar ca 75 minutter.

Bland sammen resten av juicen og 16 svisker i en middels stor gryte. Kokes på middels varme mens du rører om av og til, til sviskene har trukket til seg nesten all vesken (ca 10 minutter).

Overfør anda til et fat. Dekk til med folie for å holde på varmen. Hell av fettet fra stekepanna (Ta vare på fettet! Det er perfekt til å steke for eksempel poteter i!). Hell resten av vinen over i stekepanna, ha den over ei kokeplate på middels varme og kok opp mens du skraper løs brunede biter. Hell dette så over sviskeblandingen og la småkoke til sausen er redusert til 2 dl, ca 4 minutter.

Varm opp kålen til den småkoker, rør forsiktig om av og til. Skjær opp anda og arranger den på et serveringsfat. Ha sviskesausen over. Server kålen ved siden av sammen med kokte mandelpoteter.

Sendt inn av Sven-Erik Andersen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med bourbon, appelsin og rosmarinsirup i drinken setter du påskestemningen
Ukens drink

Med bourbon, appelsin og rosmarinsirup i drinken setter du påskestemningen

For både appelsin, rosmarin og whisky gjør susen. Enkelt og knallgodt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Disse boksvinene er best av de 100 beste
+
Tester

Disse boksvinene er best av de 100 beste

Når boksvinene er av så god kvalitet som disse, kan du faktisk trygt velge dette bærekraftige formatet. Valget av vin i boks handler ikke lenger med at den er lett å putte i feriebagasjen. Men det er mange feller å gå i.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En slik søndagsmiddag er topp start på påskeferien
Dagens rett

En slik søndagsmiddag er topp start på påskeferien

Og som så ofte er det sausen som gjør susen i denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet
+

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet

På Tabuno i Oslos Bjørvika byr kjøkkensjef Ivy Solheim og hennes unge team på en unik kombinasjon av norske råvarer i en filippinsk setting. Det gjorde dem til beste norske nykommer ifølge Falstaff Nordics.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her