Suppe med kikerter
Foto: Tetiana_Chudovska

Suppe med kikerter

Denne suppen som kalles harira er en tradisjonsrik rett i Marokko. Mange deilige smaker og vi kan love deg at du blir god og mett.

Fremgangsmåte

  1. La kikertene renne av i dørslag, skyll dem under kaldt rennende vann og la dem renne av igjen.
  2. Ha kikertene i en kjele, dekk med 5 cm vann og kok opp. Skru ned varmen og la dem småkoke med lokket delvis på i 2 timer eller til ertene er myke. Tilsett om nødvendig mer vann. La kikertene renne av og sett dem til side.
  3. Ha kyllingfileter, kraft og 1,2 liter vann i en annen kjele. Kok opp. Skru ned varmen, legg på lokk og la det småkoke i 10-15 minutter eller til kyllingen er så vidt kokt. Ta opp filetene, strimle dem og sett dem til side.
  4. Ha kikerter, tomater, safran, løk, ris og linser i kraften som er igjen i kjelen. La det småkoke under lokk i 30-35 minutter eller til risen og linsene er kokt.
  5. Rett før servering har du i kyllingstrimler, koriander og persille. Varm suppen i ytterligere 5 minutter uten å la den koke. Smak til med salt og pepper.

Denne tykke marokkanske suppen er næringsrik og full av smak.

Her finner du mange flere deilige supper

Mange asiatiske supper du bør prøve

9 lettlagete supper å ta med på tur

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Oldtidsinspirerte viner som er hypertrendy
+
Godbiter i pollisten

Oldtidsinspirerte viner som er hypertrendy

Vi snakker om Palestinas eldste vinprodusent som fortsatt lager vin, og av druesorter du garantert aldri har hørt om.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere
+
Ukens vin

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere

«Kattevin» behøver altså ikke komme fra en boks (som til info er en av bestselgerne i trelitersformatet), og denne holder et høyere kvalitetsnivå enn de fleste boksviner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene ser du bare her
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene ser du bare her

Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Høstferiens beste trelitere
+
Ukens vin

Høstferiens beste trelitere

De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Prøv disse munnfullene til neste suppemiddag
Dagens rett

Prøv disse munnfullene til neste suppemiddag

Små maispannekaker med bacon setter en ekstra spiss på nesten middag med suppe.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Brokkolisuppe med kokosmelk og sprøstekt halloumi er en svært god kombinasjon
Dagens rett
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her